Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Co jsou to křečové žíly
Varixy, nebo křečové žíly, jsou označení pro rozšířené žíly dolních končetin. Vznikají ve chvíli, kdy žilní chlopně nefungují správně a celý systém dolních končetin je narušen. Žíly ztrácí svou pružnost a dochází k jejich roztahování. Krev se začne hromadit v povrchovém žilním systému a důsledkem jsou křečové žíly.
Další možností vzniku varixů je pak hluboká žilní trombóza, při níž sraženina brání v odtoku krve hlubokým systémem. Krev tak mnohem více proudí povrchovým systémem, a právě to způsobí roztažení jeho žil.
Co můžete udělat vy sami?
Vlastní péče je nesmírně důležitá. I když vám medicína umí nabídnout řešení ke zmírnění potíží, bez vlastního přičinění se neobejdete. Jaké kroky si tedy můžete “předepsat“ vy sami ke zmírnění potíží či progresu křečových žil?
- Zařaďte pravidelný pohyb – věnujte se fyzické aktivitě každý den. Naordinujte si procházky, jógu či plavání. Pohyb pomůže rozproudění krevního oběhu.
- Myslete na zdravý jídelníček – omezte sůl a zařaďte potraviny, které budou vašim žilám a celkovému zdraví ku prospěchu (vitamíny, vlákninu, červenou řepu nebo rutin, který zlepšuje pružnost cévních stěn a najdete ho v jablku nebo ostružinách).
- Relaxujte s nohami ve zvýšené poloze a protahujte nohy, abyste rozproudili krev
- Omezte dlouhé stání či sezení nebo střídejte pozice
- Pokud trpíte nadváhou, pokuste se snížit tělesnou hmotnost
- Nenoste vysoké podpatky a upnuté oblečení
- Oblékejte kompresní punčochy na křečové žíly
- Masti a léky – navštivte lékárnu a ptejte se na masti a léky, které dnes v obou případech můžete pořídit bez předpisu lékaře. Mohou významně ulevit od pocitu bolavých a těžkých nohou, brnění, ale i pomoci zabránit vzniku krevních sraženin a dalších potíží.
Kdy s křečovými žilami navštívit lékaře?
Dlouhodobě neřešené křečové žíly mohou zvýšit riziko dalších stádií onemocnění, jako je vznik bércových vředů. Pokud tedy vnímáte, že i přes úpravu životního stylu se váš problém nelepší, pak s návštěvou lékaře neotálejte.
Léčba křečových žil z pohledu medicíny
Kombinace vašich kroků ve formě úprav životního stylu a medicíny ve formě léků je asi tím nejúčinnějším spojením k prevenci nebo zmírnění potíží s křečovými žilami. Existují ovšem i čistě chirurgické zákroky.
- Sklerotizace – lékař napíchne žilky speciálním roztokem, který je chemicky zničí. Žíla se po několika týdnech v těle vstřebá. Zákrok bývá rychlý, šetrný a cenově nenáročný. Po sklerotizaci je nutné nosit kompresní punčochy 1-3 týdny.
- Laserová ablace – působením tepla laseru se povrchní žíla uzavře. Během několika týdnů se změní ve vazivový proužek. I zde je potřeba nosit kompresní punčochy 3-6 týdnů.
- Clariverin – moderní metoda drobného invazivního charakteru. Metoda žílu zevnitř mechanicky naruší a pomocí sklerotizační látky stáhne. Zákrok je rychlý, bezbolestný a bez modřin. Po zákroku se můžete vrátit ihned k běžným aktivitám.
- Venaseal – zde dochází k uzavírání žil pomocí speciálního “lepidla“. Tato metoda je vhodná pro všechny typy obtíží s křečovými žilami. Je moderní, bezbolestná a není potřeba anestezie ani následná komprese pomocí punčoch.
- Flebektomie - provádí se v celkové nebo lokální anestezii. Metoda spočívá v jednorázovém odstranění křečové žíly včetně jejich větví. Po ošetření je potřeba nosit kompresní punčochy 2-3 týdny.
- Radiofrekvence – žíla je uzavřena zavedením tenké radiofrekvenční sondy, která vyzařuje přesně danou tepelnou energii. Dojde ke smrštění a uzavření žíly a jejímu následnému vstřebání. Kompresní punčochy je nutné nosit 3-6 týdnů.
- Klasická operace křečových žil – většinou se provádí v celkové nebo částečné anestezii. Po ošetření je potřeba nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů.
První volbou léčby křečových žil jste vy sami. Tedy osobní rozhodnutí k úpravě a ozdravení vašeho životního stylu. Na reálné obtíže jako je bolest, brnění či otok pomáhají velmi dobře léky dostupné v lékárně i bez předpisu. Léky s obsahem dvou látek, diosminu a hesperidinu, jsou odborníky nejvíce doporučované. Věnujte se vašim nohám včas a předcházejte budoucím problémům.