Samotný proces erekce a vzniku jejích poruch je složitý, proto i léčba erektilních dysfunkcí by měla být komplexní. Neexistuje žádná jednoduchá rada, jak problémy s erekcí překonat. Léčba ED by měla být vždy vedena odborníkem. Muži trpící erektilní dysfunkcí by se měli vyvarovat samoléčby, užívání potravních doplňků a svěřit se do rukou odborníka.
V současnosti je k dispozici celá
paleta léčbyod psychoterapie, změny životního stylu přes nejrůznější doplňkové pomůcky, medikamentózní terapii a injekční léčbu až po implantaci tzv. penilních protéz.
Změna životního stylu
Jak již bylo zmíněno v textu o příčinách poruch erekce, životní styl hraje při vzniku ED důležitou roli. Kouření, nadměrné užívání alkoholu, užívání drog, nedostatek pohybu, nevhodná strava, obezita, stres. To vše nepříznivě ovlivňuje normální erekci. Změna životního stylu a odbourání návyků je to první, co by měl každý muž s erektilní dysfunkcí udělat. Nejen že tím přispěje ke zlepšení svého celkového stavu, ale někdy již tato režimová opatření zlepší problémy s erekcí. V praxi to znamená vyvarovat se stresovým situacím, přestat kouřit, omezit konzumaci alkoholu a jídel s velkým podílem živočišných tuků, neužívat drogy, zvýšit tělesnou aktivitu a pohyb na čerstvém vzduchu.
Psychoterapie
Psychicky podmíněná erektilní dysfunkce je poměrně častá. Odhaduje se, že až dvacet procent všech poruch erekce je v souvislosti s psychickými problémy. Jde zejména o neopodstatněné obavy a zkreslené představy o očekávání partnerky. Psychické problémy vedou k erektilním poruchám přechodného charakteru. Často stačí jen rozhovor s partnerkou o očekáváních v oblasti sexuálního života a problémy odezní. V případě složitějších psychických problému je zde důležitá úloha psychoterapeuta či psychiatra.
Léky - inhibitory PDE5
Nejdynamičtěji se rozvíjející oblastí léčby erektilní dysfunkce jsou medikamentózní preparáty. Dříve užívaný yohimbin, afrodiziakum získávané z kůry stromu rostoucího v Africe či apomorfin, který ovlivňuje erekci působením na centrální nervový systém, jsou již prakticky v léčbě ED opuštěny. Rovněž často inzerované doplňky stravy, které Vás „zaručeně zbaví problémů s erekcí“ nemají při léčbě erektilní dysfunkce žádné opodstatnění.
V současnosti jsou lékem první volby moderní preparáty, nazývané zkratkou iPDE5. Jedná se o inhibitory 5-fosfodiesterázy, což je enzym podílející se na přirozeném odbourávání látky zvané cyklický guanosinmonofosfát (cGMP). Zjednodušeně lze jejich účinek shrnout tak, že díky blokování účinku enzymu PDE5 ovlivňují cévy ve smyslu jejich rozšíření a zabraňují jejich stažení. Krev se tak dostává do penisu ve zvýšeném objemu a vede k naplnění kavernózních těles a k dostatečně tvrdé erekci. Předností těchto léků je dobrá snášenlivost a vysoký účinek léčby. Obecně lze na základě provedených výzkumů sledovat zlepšení erekce u sedmdesáti procent všech pacientů.
V současnosti jsou na trhu dostupné tři inhibitory PDE5: sildenafil, vardenafil a tadalafil. Všechny tři preparáty mají velmi podobné složení a liší se víceméně pouze dobou účinku. Ta je u sildenafilu a vardenafilu kolem čtyř až pěti hodin, u tadalafilu dvacet čtyři až třicet šest hodin. Všechny tyto léky účinkují pouze při sexuální stimulaci, podporují přirozený mechanismus erekce, neodstraňují však příčinu erektilní dysfunkce (s výjimkou psychogenních poruch). Za selhání léčby považujeme vše, co nevede k erekci dostatečné k uskutečnění pohlavního styku. Nelze však dělat závěry po prvním užití tablety, objektivně lze hodnotit účinnost léků teprve po šesti až osmi aplikacích.
Ostatní způsoby léčby
V případě, že selže léčba farmakologickými preparáty, jsou k dispozici další formy terapie. Jednou z možností je injekční aplikace účinné látky přímo do kavernózních těles penisu. V současnosti se takřka výlučně používá látka zvaná alprostadil. Před léčbou je nutné zaškolení autoaplikace u lékaře, dále si již látku pacient aplikuje sám. Aplikace je téměř bezbolestná. U této formy léčby není nutná sexuální stimulace, erekce se dostaví zhruba do deseti minut po aplikaci. Při selhání všech způsobů léčby ještě zbývá chirurgické řešení ve formě tzv. penilních protéz. Jejich problematika však zasahuje mimo rámec tohoto článku.
Přidat nový komentář