Ucpaný nos, kýchání, kopřivka a slzení očí, ale i závažný šokový stav, který vás ohrozí na životě. To mohou být projevy alergie.
Právě předjaří a začátek jara je dobou, kdy se masivně projevují alergiena pyly dřevin a stromů. V dubnu je jich ve vzduchu vůbec nejvíc za celý rok. Není tedy divu, že je také chvílí, kdy mnozí alergici hledají účinný prostředek, jak projevy alergie zmírnit. Mezi nejčastější příznaky alergie patří otok sliznic, svědění, kýchání. Z projevů na kůži pak kopřivka, zarudnutí svědění nebo otoky. Nejzávažnějším z projevů alergie je ale profylaktický šok, který může alergika ohrozit na životě.
Myslíte si, že vás se to netýká? Pak si přečtěte informace odborníků o tom, že alergie mohou přijít v každém věku a nečekaně.
Vyhněte se alergenům a nekuřte
Základním doporučením pro alergiky je, aby přešli na zdravý životní styl, nekouřili a pokusili se vyloučit alergeny z prostředí, ve kterém se pohybují. Pokud se ani tak nepodaří zmírnit alergii, přicházejí na řadu medikamenty – nejčastěji antihistaminika. Ty se používají k léčbě všech projevů alergie – rýmě, ekzému, svědění a otokům sliznic, kopřivce, zánětu spojivek a dalším.
Antihistaminika lze podávat ústy v podobě tablet nebo roztoků, lze je užívat ve formě kapek a sprejů do očí nebo nosu, existují v podobě injekční.
Mezi alergiky se ale mluví i o tom, že mají i neblahé účinky - větší únavu, ospalost, snížení pozornosti. Jak to s těmito vedlejšími účinky je, na to jsme se zeptali MUDr. Tomáše Rohovského z alergologie a imunologie Hornmed Brno.
Vyvolávají antihistaminika opravdu pocit ospalosti?
„Antihistaminika první generace skutečně mohou vyvolávat pocit ospalosti. Novější generace to způsobují zcela výjimečně. Obecně se dá říct, že každému můžeme najít antihistaminikum, které ho netlumí. Takže pokud se po těchto lécích cítíte víc unaveni, pak je dobré antihistaminika vyměnit.“
V jakém případě jsou antihistaminika indikována, kdy naopak použít nejdou?
„Indikována jsou v případě alergické rýmy, alergického zánětu spojivek, alergické kopřivky, atopického ekzému, alergie na hmyz, na potraviny a léky, profesionální alergie. Nejsou absolutní kontraindikace antihistaminik. Opatrnost musí být u těhotných a malých dětí, ale i tam lze najít antihistaminikum, které lze použít.“
Jak se – kromě antihistaminik – může alergik léčit?
„Použití léku by vždy měl předcházet pokus eliminovat alergen - omezit roztoče v domácnosti, eliminovat kontakt se zvířetem, potravinou lékem, pylem. U alergické rýmy, zánětu spojivek a astmatu je na zvážení vakcinace. Pokud má tato otázka směřovat k používání, homeopatie, akupunktury a jiných alternativních metod, tak jsem k jejich účinku poměrně skeptický.“
Přidat nový komentář