Jednou z forem chronické rýmy je tzv. hypertrofická chronická rýma, která je charakterizována zvětšením objemu nosních sliznic, což vede ke zhoršení průchodnosti nosu, zhoršení čichu a chuti. Postižený dýchá ústy, čímž dochází k vysychání sliznice hrtanu a k chrápání. Jedou z možností, jak potíže s hypertrofickou chronickou rýmou zlepšit, je tzv. laserová mukotomie, jejíž výsledkem je redukce objemu zduřelých nosních skořep a tím zlepšení dýchání.
Čtěte také: Chronickou rýmu by lidé neměli podceňovat
Laserová mukotomie
Je zmenšení objemu sliznice takzvaných dolních nosních skořep – kůstek, které vyčnívají do nosního průchodu a které významně ovlivňují průchodnost nosu při dýchání.
K tomuto zákorku se používá vlákno diodového laseru, kterým se ošetří podslizniční vazivo, které se zjizví a stáhne a tím se zmenší objem sliznice blokující nosní průchod. Při extrémním zbytnění sliznice je laserem přebytečná tkáň přímo odpařena. Laserovým odpařením pojiva pod sliznicí nosní a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání.
Výkon se provádí v lokální anestesii, je ambulantní a zcela nekrvavý. Během zákroku pacient pociťuje mírnou palčivou bolest, ale lze říci, že výkon je spíše nepříjemný než bolestivý a většinou nevyžaduje pracovní neschopnost. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Po zákroku klient odchází domů. V pooperačním období není pacient výrazněji limitován.
U chronických rým obvykle stačí jeden zákrok, někdy je ale potřeba udělat druhou až třetí korekci. Pokud je příčinou chronické rýmy alergie, laser ji nevyléčí, ale zlepší dýchání nosem.
Zda měla laserová operace požadovaný efekt, lze zhodnotit po cca 4 týdnech. Úspěšnost léčby je asi 90% a výsledky jsou u ve většině případů velmi dobré a především dlouhodobé.
Proč laser?
Výsledky laserové operace a jiných léčebných postupů jsou prakticky srovnatelné. Významnou výhodou laserové operace ale je, že na sliznice horních cest dýchacích působí dost povrchově. Díky tomu zachovává zárodečnou vrstvu sliznice, takže dochází k obnovení systému buněk s řasinkami, který čistí dýchací cesty. Při použití jiných metod léčby chronické rýmy, jako je například chirurgický zákrok nebo odpaření tkáně pomocí elektrického proudu, dochází k rozsáhlejšímu poškození tkání i k jejich horší regeneraci.
Oproti jiným metodám také není třeba po laserovém zákroku dutinu nosní následně ošetřovat a především nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose.
Zdroj: www.asklepion.cz