Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Nejen kardiologie je obor, v němž jsou čeští lékaři uznávanými odborníky ve světě. Také laserová medicína má u nás dobré zázemí. I z toho důvodu se podařilo Praze získat hostitelství kongresu Laser Praha 2005. Ten proběhl 16. - 18. září a zúčastnilo se jej více než sto lékařů z 18ti zemí světa.
Podle prezidenta kongresu MUDr. Miroslava Procházky má kongres zásadní přínos nejen pro lékaře, ale i pro samotné pacienty. Laserová medicína je totiž jedním z nejdynamičtějších oborů a forma přímých debat odborníků je proto nejvhodnějším způsobem k tomu, jak si předat nejnovější novinky a poznatky. „Od posledního kongresu v Moskvě udělal laserová medicína obrovský skok,“ potvrzuje MUDr. Procházka. „Od té doby pracujeme s novými zdroji laserového paprsku, tedy s novými vlnovými délkami laserů. Z tohoto důvodu také laserové přístroje dosahují lepších výkonů, což se odráží na tom, že jsme s daleko lepšími výsledky schopni ošetřit mnohem více pacientů,“ dodává.
Ještě významnější je podle MUDr. Procházky poznatek, že celá řada teoretických studií potvrzuje jedno: laserová terapie není žádný placebo efekt a na pacienta opravdu působí. „Prokázali jsme, že se jedná o zcela jednoznačné zákroky na určitých buněčných strukturách, zejména na mitochondriích, které se starají o energetickou bilanci buňky jako takové,“ doplňuje.
Jelikož se čeští laseroví lékaři zabývají dlouhodobě laserovou léčbou hučení v uších, zaujala MUDr. Procházku na kongresu jedna švédská studie. Ta souhlasí s výsledky českých bádání. „I švédští odborníci potvrdili, že laserová terapie zbaví hučení v uších nebo sníží o polovinu až 60 % pacientů,“ konstatuje.
Léčba laserem se v současné době uplatňuje v mnoha lékařských oborech. Takzvané neinvazivní lasery se nejčastěji užívají při léčbě bolesti a nemocí pohybového aparátu, například při rehabilitaci nebo léčbu osteoporózy. Laser často využívají i stomatologové pro tišení bolestí po trhání zubů, při léčbě parodontózy nebo bolesti čelistního kloubu. V dermatologii pak lékaři sahají po laseru k povzbuzení hojení ran a kožních defektů.
Neinvazivní laser se často využívá i při léčbě komplikovaných popálenin, které se hojí s větším množstvím vaziva, nebo pří léčbě ran po pokousání zvířetem. „K tomu, aby byl výsledek léčby co nejlepší, je však třeba léčbu laserem zahájit do dvou, maximálně tří let stáří jizvy,“ vysvětluje MUDr. Procházka.
Kromě stálice ve formě estetické medicíny nachází laser užití i při řešení „chlapských“ potíží. Laserem totiž lékaři odstraňují chrápání. A jak při tom postupují? Laserem „seškvaří“ kus plochy na měkkém patře, která pak nevlaje při dýchání v ústní dutině.
Přidat nový komentář