Reklamy nás zavalují „osvědčenými“ dietami a detoxikačními kúry, které slibují rychlé hubnutí. Bohužel, většina těchto metod nejenže nefunguje dlouhodobě, ale mohou tělo i zatížit a vést k jojo efektu. Jak tedy přistupovat ke zdravému hubnutí tak, aby bylo udržitelné? A kdy je na místě zvážit pomoc lékaře a farmakoterapii?
Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, které nejčastěji postihuje batolata a předškoláčky. Je virového původu a většinou začíná jako obyčejná rýma, záchvat ale propukne úplně nečekaně, většinou v noci. O to větší paniku způsobí. Pokud uslyšíte, že vaše dítě kašle, jako když štěká pes (někteří rodiče ten zvuk popisují jako „plechový“ nebo „kokrhavý“) a při namáhavém nadechování mu hvízdá v krku, s největší pravděpodobností jde o laryngitidu.
Pomoc, moje dítě se dusí!
Pokud jste se se záchvatem setkali poprvé, určitě vyhledejte lékařskou péči. Odborník dítěti podá léky, které mu uvolní dýchací cesty, uklidní vás a vysvětlí vám, jak postupovat příště. Ve většině případů lze totiž zvládnout záchvat doma, bez lékařské pomoci. Co tedy dělat?
- Otevřete okno a pusťte do místnosti studený vzduch, který zklidní oteklou sliznici v krku. Často už to stačí, aby se dítěti ulevilo. Zabalte dítě do deky, posaďte ho (vsedě se mu lépe dýchá) a udělejte v bytě pořádný průvan. Ideální je, když je vzduch i vlhký - pověste v místnosti vlhké prostěradlo. Pokud je venku teplo, musíte si pomoci tím, že dítě posadíte k otevřené lednici nebo mrazáku.
- Vyděšené dítě uklidněte. Ne nadarmo se říká, že se někomu strachem „svírá hrdlo“. Ovládněte vlastní strach a zmateně nepobíhejte okolo, ale vezměte dítě na klín, pochovejte ho a vysvětlete mu, že se nemusí bát a že za chvilku bude lépe. Čtěte mu nebo vyprávějte, abyste odpoutali jeho pozornost.
- Udělejte dítěti Priessnitzův obklad na krk (studený vlhký zábal, překrytý suchou utěrkou) a po patnácti minutách ho vyměňujte.
Někdy se bez léků neobejdete
Některé děti zažijí za život jen jediný záchvat, jiné laryngitida trápí opakovaně. Těm lékař předepíše léky, které mají rodiče preventivně připravené doma – zpravidla jsou to kortikoidové čípky nebo pilulky, které zmenšují otok, a antihistaminika, která brání návratu záchvatu. V naprosté většině případů akutní virová laryngitida po několika dnech sama odezní. Někdy se ale na infekcí oslabené sliznici usadí i bakterie, na které je třeba nasadit těžší kalibr, tedy antibiotika.
Jak poznáte, že je zle?
Běžný zánět hrtanu zpravidla není spojený se zvýšenou teplotou. Vysoká horečka je důvodem, proč vyrazit do nemocnice nebo volat rychlou záchrannou službu, obzvlášť když se přidají i další příznaky: ztuhlý nepohyblivý krk a sliny vytékající z úst. To je znamení, že by mohlo jít o podobné, ale smrtelně nebezpečné onemocnění – zánět hrtanové příklopky. Pomoc volejte i v případě, že se stav dítěte přes veškerou snahu nelepší a začíná se u něj objevovat namodralé zbarvení pokožky kolem úst, očí a nosu.
Mějte všechny informace pohromadě
Už máme svoje osvědčené postupy, které zabírají – tak líčí svoje zkušenosti rodiče dětí, které trpí pravidelnými nočními „příhodami“. Posadí třeba dítě do auta, otevřou všechna okénka a objíždějí sídliště, dokud se mu neuleví. Mají vyzkoušené různé léky. Všechny tyto informace je důležité evidovat. Co když bude dítě hlídat babička nebo bude třeba zavolat záchranku? Mít po ruce přesné údaje o tom, jaké léky dítě užívá, zda nemá nějaké lékové alergie či jaký byl dosavadní vývoj nemoci, to může být životně důležité. Jak ale sami dobře víme, na paměť není spolehnutí a lístečky se snadno poztrácí. Řešením může být využití moderních technologií. Proč nevyzkoušet mobilní aplikaci Family Care?
Zdravotní karta v mobilu

Už sis vzal pilulku?

Více informací na family-care.mobi