Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-potreby-a-pomucky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=zdravotni-potreby-a-pomucky

Laryngitida u dětí

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 5041x )

Záchvat laryngitidy je pro rodiče děsivý zážitek, přestože ve většině případů nehrozí vážné nebezpečí. Kdo by také zůstal klidný při pohledu na dítě, které se otřásá drsným suchým kašlem, je zpocené a bledé a nadechuje se sípavě a s viditelnými obtížemi?

shutterstock.com
Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, které nejčastěji postihuje batolata a předškoláčky. Je virového původu a většinou začíná jako obyčejná rýma, záchvat ale propukne úplně nečekaně, většinou v noci. O to větší paniku způsobí. Pokud uslyšíte, že vaše dítě kašle, jako když štěká pes (někteří rodiče ten zvuk popisují jako „plechový“ nebo „kokrhavý“) a při namáhavém nadechování mu hvízdá v krku, s největší pravděpodobností jde o laryngitidu.

Pomoc, moje dítě se dusí!


Pokud jste se se záchvatem setkali poprvé, určitě vyhledejte lékařskou péči. Odborník dítěti podá léky, které mu uvolní dýchací cesty, uklidní vás a vysvětlí vám, jak postupovat příště. Ve většině případů lze totiž zvládnout záchvat doma, bez lékařské pomoci. Co tedy dělat?

  • Otevřete okno a pusťte do místnosti studený vzduch, který zklidní oteklou sliznici v krku. Často už to stačí, aby se dítěti ulevilo. Zabalte dítě do deky, posaďte ho (vsedě se mu lépe dýchá) a udělejte v bytě pořádný průvan. Ideální je, když je vzduch i vlhký -  pověste v místnosti vlhké prostěradlo. Pokud je venku teplo, musíte si pomoci tím, že dítě posadíte k otevřené lednici nebo mrazáku.
  • Vyděšené dítě uklidněte. Ne nadarmo se říká, že se někomu strachem „svírá hrdlo“. Ovládněte vlastní strach a zmateně nepobíhejte okolo, ale  vezměte dítě na klín, pochovejte ho a vysvětlete mu, že se nemusí bát a že za chvilku bude lépe. Čtěte mu nebo vyprávějte, abyste odpoutali jeho pozornost.
  • Udělejte dítěti Priessnitzův obklad na krk (studený vlhký zábal, překrytý suchou utěrkou) a po patnácti minutách ho vyměňujte. 

Někdy se bez léků neobejdete


Některé děti zažijí za život jen jediný záchvat, jiné laryngitida trápí opakovaně. Těm lékař předepíše léky, které mají rodiče preventivně připravené doma – zpravidla jsou to kortikoidové čípky nebo pilulky, které zmenšují otok, a antihistaminika, která brání návratu záchvatu. V naprosté většině případů akutní virová laryngitida po několika dnech sama odezní. Někdy se ale na infekcí oslabené sliznici usadí i bakterie, na které je třeba nasadit těžší kalibr, tedy antibiotika.

Jak poznáte, že je zle?


Běžný zánět hrtanu zpravidla není spojený se zvýšenou teplotou. Vysoká horečka je důvodem, proč vyrazit do nemocnice nebo volat rychlou záchrannou službu, obzvlášť když se přidají i další příznaky: ztuhlý nepohyblivý krk a sliny vytékající z úst. To je znamení, že by mohlo jít o podobné, ale smrtelně nebezpečné onemocnění – zánět hrtanové příklopky. Pomoc volejte i v případě, že se stav dítěte přes veškerou snahu nelepší a začíná se u něj objevovat namodralé zbarvení pokožky kolem úst, očí a nosu.

Mějte všechny informace pohromadě


Už máme svoje osvědčené postupy, které zabírají – tak líčí svoje zkušenosti rodiče dětí, které trpí pravidelnými nočními „příhodami“. Posadí třeba dítě do auta, otevřou všechna okénka a objíždějí sídliště, dokud se mu neuleví. Mají vyzkoušené různé léky. Všechny tyto informace je důležité evidovat. Co když bude dítě hlídat babička nebo bude třeba zavolat záchranku? Mít po ruce přesné údaje o tom, jaké léky dítě užívá, zda nemá nějaké lékové alergie či jaký byl dosavadní vývoj nemoci, to může být životně důležité. Jak ale sami dobře víme, na paměť není spolehnutí a lístečky se snadno poztrácí. Řešením může být využití moderních technologií. Proč nevyzkoušet mobilní aplikaci Family Care?

Zdravotní karta v mobilu


Family CareFamily Care je něco jako zdravotní asistentka a elektronický diář v jednom, to všechno pěkně po ruce v mobilním telefonu. Pomůcka, kterou si sami zdarma stáhnete, umožňuje uložit veškeré informace o zdravotním stavu dítěte – jako je například přehled prodělaných nemocí či operací, záznamy o očkování, údaje o alergiích nebo krevní skupině. Kdykoli budete mít k dispozici kontakty na lékaře a zdravotní pojišťovnu, ale i osobní poznámky. To všechno samozřejmě ne jen pro vaše děti, ale i pro vás samotné a další rodinné příslušníky, třeba prarodiče.


Už sis vzal pilulku?


Family CareAplikaci Family Care si můžete nastavit tak, aby vás upozornila, že je čas vzít lék nebo ho podat dítěti. Pomocí zprávy vám dá vědět, že se blíží termíny preventivní prohlídky nebo plánovaného vyšetření. Ovládání je jednoduché a údaje můžete sdílet z jednoho telefonu na druhý, a tak si informace jednoduše předávat třeba s partnerem. Získáte tak perfektní přehled o zdraví celé rodiny a tím i pocit jistoty. Vaše údaje přitom zůstanou v bezpečí – pod ochranou PIN kódu zůstávají uložené na internetu i v případě ztráty nebo zničení telefonu.

Více informací na family-care.mobi
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

76%
24%
Zatím hlasovalo 197 lidí

Mohlo by vás zajímat

Alergie na chlad

Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.

Jak zmírnit bolest ucha?

Dobrý den. Jak zmírnit bolest ucha?

Chronický chrapot: Kdy zpozornět a zajít k lékaři?

Chrapot, nebo chcete-li nakřápnutý hlas, je běžným jevem, se kterým se většina z nás setkala. Po několika dnech by se však měl hlas začít vracet ke své obvyklé podobě. Pokud tomu tak není, je na místě zpozornět. Chronický chrapot, který přetrvává déle než několik týdnů, totiž může být varovným signálem těla, že se děje něco vážného.

Odstáté uši bez skalpelu! Otoplastika pomocí nití je nyní dostupná v ČR

Trápí vás nebo vaše dítě odstávající uši? Nově už kvůli jejich úpravě nemusíte absolvovat chirurgický zákrok v celkové anestezii ani bolestivou rekonvalescenci. Mnohem šetrnější řešení problému nabízí tzv. niťová otoplastika, při které se chrupavka zevního ucha modeluje a fixuje pomocí speciálních nití.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce