Inzerce https://www.lekarna.cz/velikonocni-pripravy/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=velikonocni-pripravy

Lapacho neboli Taheebo

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 5577x )

Jižní Amerika, zejména pak oblast deštných pralesů, je místo, které střeží mnohá tajemství. Na vině je jejich nedostupnost, která se pojí s nedostatkem zájmu odborné veřejnosti. V této dosud neprobádané části světa najdeme celou řadu nám neznámých rostlin, z nichž některé by mohly být potencionálními přírodními léčivy...

Jižní Amerika, zejména pak oblast deštných pralesů, je místo, které střeží mnohá tajemství. Na vině je jejich nedostupnost, která se pojí s nedostatkem zájmu odborné veřejnosti. V této dosud neprobádané části světa najdeme celou řadu nám neznámých rostlin, z nichž některé by mohly být potencionálními přírodními léčivy s indikací, která byla dosud vyhrazena pouze léčivům chemickým. Jedním z nich je lapacho (čteme lapačo).

Lapacho (Tabebuia avellandedae, Tabebuia impetiginosa) je až 20 metrů vysoký strom rostoucí v deštných pralesích a horách Paraguaje, Argentiny a Brazílie. Čaj, který se z této rostliny připravuje, je spojován s civilizací Inků (odtud i nejznámější lidový název Inka Tea). Přestože účinek látek v něm obsažených se jeví jako velmi nadějný při léčbě mnoha nemocí a obtíží, moderní svět se o lapachu dozvěděl přibližně před 100 lety. Dnes se zdá jako velmi pravděpodobné, že lapacho může pozitivně ovlivnit léčbu rakoviny a nemoci AIDS.

Někteří vědci si myslí, že myšlenka o působení jihoamerického stromu na rakovinné bujení je absurdní. Zastánci přírodní medicíny argumentují tím, že léky proti nemocím, které již dříve sužovaly lidstvo, byly nalezeny v přírodě. Jako příklad jmenujme například léčbu kurdějí vitamínem C, obsaženým v citrusových plodech, a malárii, proti které byl nalezen lék v kůře chininovníku. Navíc moderní farmacie není odkázána na četu domorodců s mačetami. Je-li účinná látka nalezena a izolována, pro potřeby farmaceutického průmyslu je pak syntetizována v laboratoři.

Domorodci lapacho nazývají také portugalsky Pau D´Arco, nebo v domorodém jazyce Taheebo a Ipe Roxo. Existuje asi 100 druhů stromů poskytující lapacho, ale jen některé obsahují účinné látky, které potřebujeme. Pro léčivé účely se využívá lapacho colorado (rudé lapacho -- Ipe Roxo), které má květy šarlatové a lapacho morado (purpur lapacho) s květy purpurovými. Ten roste v chladnějším klimatu v Andách. Tyto dva druhy jsou z léčitelského hlediska nejkvalitnější, lapacho purpur je prý nejlepší ze všech. Bohužel se na trhu setkáme i se surovinou s jiných, méně kvalitních stromů.

Drogu tvoří spodní část kůry (Cortex tabebuiae) načervenalé barvy, vonící po vanilinu a chutnající trpce. Má-li být droga kvalitní, je třeba sloupnout pouze vnitřní část kůry. V čaji, připraveném z celé kůry je aktivita účinných látek snížena. V kůře je obsažena hlavní účinná látka -- lapachol.

U čaje lapacho byly potvrzeny tyto účinky:

  1. Laxativní (projímavý) -- při pravidelném pití dochází také k pravidelnému vylučování. Na rozdíl od používání rostlinných projímadel (např. seny), málokdy dojde k průjmovité stolici.
  2. Protirakovinový -- bylo prokázáno, že lapacho potlačuje nádorovou aktivitu a životaschopnost nádoru, a to jak u solidních nádorů, tak např. u leukémie. Někteří vědci tvrdí, že lapacho je jedním z nejnadějnějších protinádorových přípravků na světě. Samozřejmé je, že užívání lapacha v této indikaci by mělo být vždy se souhlasem a vědomím ošetřujícího lékaře.
  3. Antioxidační účinek -- látky obsažené v lapachu zneškodňují volné radikály, který mají velký vliv na stárnutí a případnou rakovinu kůže.
  4. Účinek proti bolesti -- lapacho přispívá k ovlivnění bolesti u nemocných s rakovinou a některými zánětlivými onemocněními.
  5. Antibiotické účinky -- lapacho ničí některý druhy bakterií, kvasinek (rod Candida), hub a virů (např. herpes viry a HIV virus) a několik druhů parazitů. Domorodci čaj lapacho užívají mimo jiné také k léčbě syfilis
  6. Protizánětlivý účinek -- byl pozorován hlavně u nemocných s artritidou, kdy došlo jak ke zmírnění zánětu, tak k omezení bolesti postižených kloubů
  7. Ostatní účinky -- byl pozorován účinek močopudný, uklidňující, účinek na snížení krevního tlaku a další.

Lapacho může být používáno i preventivně, v období chřipek, nebo je-li vysoké nebezpečí nákazy. Pro tento účel pijeme ráno a večer po jednom šálku. Během léčby akutní nákazy je vhodné dávky zvýšit. Lapacho se připravuje povařením sypané drogy 5 až 10 minut a následným scezením po 15 minutách stání.

V některých případech bylo po požití lapacha popsáno nucení na zvracení i samotné zvracení. Není to projevem toxicity lapacha. Důvodem je očištění organizmu od toxických látek, které se nacházejí v těle. Tělo se může pokusit zbavit se takových látek zvracením. Tyto přechodné obtíže brzy ustoupí. Je to znak toho, že lapacho v těle "pracuje". Tomuto nežádoucímu účinku lze předejít používáním čajových směsí s příměsí lapacha.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 510 lidí

Mohlo by vás zajímat

Zelený zákal: Preventivní prohlídky a inovativní způsoby léčby pomáhají zabránit ztrátě zraku

Zelený zákal (glaukom) je oční vada oka, která způsobuje poškození (odumírání) zrakového nervu uvnitř oka. Jedná se o závažné oční onemocnění – většinou nebolí a zpočátku ho neprovází žádné obtíže. Bez léčby však může způsobit vážné poškození zraku. Právě tomuto onemocnění a jeho prevenci se věnuje Světový týden glaukomu, který letos připadá na 9. – 15. března.

Přírodní kosmetika: Jak se liší od té běžné

Lidé se stále častěji zajímají o svůj jídelníček a o kvalitu potravin. Možná si ale neuvědomujeme, že bychom se měli starat nejen o to, co jíme, ale také o to, co denodenně nanášíme na svou pokožku.

Zánět dásní: Proč je důležité ho léčit?

Zánět dásní (gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění ústní dutiny. Přestože postihuje většinu populace, velká část postižených o něm ani neví, protože v chronické formě bolí pouze zřídka. A ač je zejména v počátečním stádiu poměrně snadno léčitelný, či mu dokonce lze zcela předejít správnou ústní hygienou, pokud se zanedbá, jeho důsledky mohou být fatální.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce