Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Jižní Amerika, zejména pak oblast deštných pralesů, je místo, které střeží mnohá tajemství. Na vině je jejich nedostupnost, která se pojí s nedostatkem zájmu odborné veřejnosti. V této dosud neprobádané části světa najdeme celou řadu nám neznámých rostlin, z nichž některé by mohly být potencionálními přírodními léčivy s indikací, která byla dosud vyhrazena pouze léčivům chemickým. Jedním z nich je lapacho (čteme lapačo).
Lapacho (Tabebuia avellandedae, Tabebuia impetiginosa) je až 20 metrů vysoký strom rostoucí v deštných pralesích a horách Paraguaje, Argentiny a Brazílie. Čaj, který se z této rostliny připravuje, je spojován s civilizací Inků (odtud i nejznámější lidový název Inka Tea). Přestože účinek látek v něm obsažených se jeví jako velmi nadějný při léčbě mnoha nemocí a obtíží, moderní svět se o lapachu dozvěděl přibližně před 100 lety. Dnes se zdá jako velmi pravděpodobné, že lapacho může pozitivně ovlivnit léčbu rakoviny a nemoci AIDS.
Někteří vědci si myslí, že myšlenka o působení jihoamerického stromu na rakovinné bujení je absurdní. Zastánci přírodní medicíny argumentují tím, že léky proti nemocím, které již dříve sužovaly lidstvo, byly nalezeny v přírodě. Jako příklad jmenujme například léčbu kurdějí vitamínem C, obsaženým v citrusových plodech, a malárii, proti které byl nalezen lék v kůře chininovníku. Navíc moderní farmacie není odkázána na četu domorodců s mačetami. Je-li účinná látka nalezena a izolována, pro potřeby farmaceutického průmyslu je pak syntetizována v laboratoři.
Domorodci lapacho nazývají také portugalsky Pau D´Arco, nebo v domorodém jazyce Taheebo a Ipe Roxo. Existuje asi 100 druhů stromů poskytující lapacho, ale jen některé obsahují účinné látky, které potřebujeme. Pro léčivé účely se využívá lapacho colorado (rudé lapacho -- Ipe Roxo), které má květy šarlatové a lapacho morado (purpur lapacho) s květy purpurovými. Ten roste v chladnějším klimatu v Andách. Tyto dva druhy jsou z léčitelského hlediska nejkvalitnější, lapacho purpur je prý nejlepší ze všech. Bohužel se na trhu setkáme i se surovinou s jiných, méně kvalitních stromů.
Drogu tvoří spodní část kůry (Cortex tabebuiae) načervenalé barvy, vonící po vanilinu a chutnající trpce. Má-li být droga kvalitní, je třeba sloupnout pouze vnitřní část kůry. V čaji, připraveném z celé kůry je aktivita účinných látek snížena. V kůře je obsažena hlavní účinná látka -- lapachol.
U čaje lapacho byly potvrzeny tyto účinky:
- Laxativní (projímavý) -- při pravidelném pití dochází také k pravidelnému vylučování. Na rozdíl od používání rostlinných projímadel (např. seny), málokdy dojde k průjmovité stolici.
- Protirakovinový -- bylo prokázáno, že lapacho potlačuje nádorovou aktivitu a životaschopnost nádoru, a to jak u solidních nádorů, tak např. u leukémie. Někteří vědci tvrdí, že lapacho je jedním z nejnadějnějších protinádorových přípravků na světě. Samozřejmé je, že užívání lapacha v této indikaci by mělo být vždy se souhlasem a vědomím ošetřujícího lékaře.
- Antioxidační účinek -- látky obsažené v lapachu zneškodňují volné radikály, který mají velký vliv na stárnutí a případnou rakovinu kůže.
- Účinek proti bolesti -- lapacho přispívá k ovlivnění bolesti u nemocných s rakovinou a některými zánětlivými onemocněními.
- Antibiotické účinky -- lapacho ničí některý druhy bakterií, kvasinek (rod Candida), hub a virů (např. herpes viry a HIV virus) a několik druhů parazitů. Domorodci čaj lapacho užívají mimo jiné také k léčbě syfilis
- Protizánětlivý účinek -- byl pozorován hlavně u nemocných s artritidou, kdy došlo jak ke zmírnění zánětu, tak k omezení bolesti postižených kloubů
- Ostatní účinky -- byl pozorován účinek močopudný, uklidňující, účinek na snížení krevního tlaku a další.
Lapacho může být používáno i preventivně, v období chřipek, nebo je-li vysoké nebezpečí nákazy. Pro tento účel pijeme ráno a večer po jednom šálku. Během léčby akutní nákazy je vhodné dávky zvýšit. Lapacho se připravuje povařením sypané drogy 5 až 10 minut a následným scezením po 15 minutách stání.
V některých případech bylo po požití lapacha popsáno nucení na zvracení i samotné zvracení. Není to projevem toxicity lapacha. Důvodem je očištění organizmu od toxických látek, které se nacházejí v těle. Tělo se může pokusit zbavit se takových látek zvracením. Tyto přechodné obtíže brzy ustoupí. Je to znak toho, že lapacho v těle "pracuje". Tomuto nežádoucímu účinku lze předejít používáním čajových směsí s příměsí lapacha.