Tlusté střevo zdravého člověka hostí řadu bakterií. Tato střevní mikroflóra spolu musí „vycházet“, pokud se máme cítit dobře. Někdy to bývá velký problém.
Nejlepší přítel člověka
Tlusté střevo zdravého člověka hostí řadu bakterií. Tato střevní mikroflóra spolu musí „vycházet“, pokud se máme cítit dobře. Někdy to bývá velký problém, jen si představte: celkové množství bakterií trávícího traktu je 10x větší než počet buněk lidského těla. Ale i přesto by jim to spolu šlo, kdyby jejich soužití člověk neustále nenarušoval.
Jak dochází k poškození přirozené střevní mikroflóry? Jaké jsou důsledky? A jak to můžeme zachránit?
Funkce laktobacilů v organismu
Vyskytují se kromě střeva také v pochvě zdravé ženy. Jsou to bakterie mléčného kvašení, které vytvářejí z cukrů kyselinu mléčnou. Snižuje se pH, což vede k potlačením růstu hnilobných bakterií a kvasinek-snižuje se riziko zánětlivých a hnilobných procesů. Hnilobné bakterie tvoří látky, které mohou ve svých důsledcích způsobovat až nádorová onemocnění. Laktobacily tedy podporují kvasné procesy, které chrání sliznici střeva i pochvy.
Další důležité funkce střevní mikroflóry:
- zajišťuje správný průběh trávení (zlepšují pohyblivost střev, prokrvení)
- zlepšuje trávení bílkovin
- zlepšuje snášenlivost laktózy u laktózové intolerance
- produkuje některé vitaminy řady B a vitamin K
- má příznivý vliv na vstřebávání minerálních látek např.vápníku
- reguluje hladinu cholesterolu
- stimuluje imunitní střevní systém
- pomáhá potlačovat původce průjmových onemocnění (bariérový efekt*)
*Mikroflóra trávícího traktu se utváří od narození k dospělosti a představuje ideální rovnovážný systém. To znamená, že součástí tzv. normální mikroflóry jsou také malá množství „škodlivých“ mikroorganismů. Jejich počet je naštěstí kontrolován převažující prospěšnou mikroflórou, jde o tzv. bariérový efekt.
Co mám jíst?
aktobacilly jsou běžnou součástí tzv. probiotik. Probiotika obsahují mikroorganismy, které jsou schopny zažívacím traktem nejen projít, ale hlavně jej trvale osídlit, a tím zlepšit prostředí střevní mikroflóry. Prebiotika představují rozpustnou vlákninu, která tvoří přirozenou potravu prospěšných bakterií a významně tak podporuje jejich růst a množení.
Ideální stav: konzumace probiotik i prebiotik současně.
|
přirozený zdroj
|
doplněk stravy
|
pozn.
|
Probiotika
|
zakysané mléč.výrobky (kefíry, jogurty) Skutečně živé jsou většinou ty s kratší dobou použitelnosti
|
přípravky s obsahem živých vysoce koncentrovaných laktobacilů, bifidobakterií a jiných prospěšných bakterií
|
Pamatujte, že bakterie splní svůj úkol pouze tehdy - jsou-li živé! (často se proto mají uchovávat v chladu)
|
Prebiotika
|
ovoce a zelenina (luštěniny, chřest, pórek, cibule, česnek, meruňky, jablka...)
|
rozpustná vláknina - např. inulin, galaktomanan, pektin a glukomanan - většinou ve formě prášku
|
doplňky obsahují vlákninu izolovanou; komplexním a vyváženým zdrojem vlákniny je ovoce a zelenina.
|
Mám dostatek neporušené mikroflóry?
Rovnováha mezi jednotlivými druhy bakterií je křehká a může být narušena např. při léčbě antibiotiky. Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné. Mikroflóru narušují např.i konzervační látky v potravinách, přehnaná či nedostatečná hygiena, výživa s malým množstvím vlákniny, stres a kouření.
Porušená rovnováha se projevuje nejčastěji nadýmáním, zápachem z úst, zácpou nebo průjmem. Chybí-li laktobacily v pochvě, objevuje se často opakovaně hustý výtok díky přemnožené kvasince.
Má užívání laktobacilů nějaká rizika?
Laktobacilly mohou užívat těhotné a kojící ženy, některé přípravky jsou dokonce vhodné i pro velmi malé děti. Jednotlivá doporučení se liší podle výrobců, ale obecně lze říct, že jejich užívání s sebou nese především výhody. Nejsou známy ani žádné závažné interakce či kontraindikace.
Kdy je vhodné laktobacily užívat?
Při léčbě antibiotiky a chemoterapeutiky, při léčbě nádorových onemocnění (cytostatika a ozařování) a při užívání antikoncepce.
Dále u průjmů různé příčiny, při zácpě, plísňových onemocněních a aftech, alergiích, rovněž projevy akné a nespecifických zánětů střev se při jejich užití zmírňují .
Ženám, u nichž se často objevují vaginální mykózy (svědění, bílý tvarohovitý výtok z pochvy), se doporučuje doplňovat laktobacily pravidelně. V těchto případech jsou k dispozici také přípravky určené k vaginálnímu (poševní) použití.
Přidat nový komentář