Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Kyselina listová je jeden z vitaminů skupiny B. Účastní se dělení buněk, syntézy nukleových kyselin, a proto je naprosto nepostradatelná pro správný vývoj plodu. Kritické období je hlavně v prvních fázích gravidity (17. - 30. den po početí), tedy v době, kdy těhotná žena ještě nemusí o svém těhotenství vůbec vědět.
Mnohé vědecké studie nezvratně prokázaly preventivní vliv kyseliny listové na riziko vzniku vývojových vad plodu. U těch žen, které měly dostatečný příjem kyseliny listové před a během těhotenství, bylo prokázáno nižší riziko vzniku těžkých vývojových vad plodu. Vyšší dávky kyseliny listové v prvních týdnech těhotenství mohou zabránit případnému vzniku některých vrozených vad dítěte. Odhaduje se, že zvýšení přívodu kyseliny listové o 0,4 mg denně může zabránit polovině až dvěma třetinám případů rozštěpům páteře a anencefalie, dvou nejčastějších a nejtěžších vrozených vad.
Ženy, které plánují otěhotnění, by mít dostatečný příjem kyseliny listové už nejméně 4 týdny před početím, nejlépe alespoň tři měsíce před plánovaným otěhotněním. Vyšší příjem tohoto vitaminu se doporučuje všech ženám fertilního věku. V České republice je denní doporučená dávka 400 µg kyseliny listové denně, pro těhotné je dávka vyšší (600 µg). Ve Spojených státech amerických se kyselinou listovou obohacuje mouka, určená k výrobě chleba a pečiva. Dosáhlo se tak vyššího zásobení populace kyselinou listovou.
Dobrým zdrojem kyseliny listové je zelenina (hrášek, brokolice, chřest, růžičková kapusta, špenát), maso a vnitřnosti (játra) a vyskytuje se také ve vejcích a celozrnných výrobcích. Kyselina listová je však velice labilní vitamin, ničí se teplem, přístupem vzduchu, světla, je citlivá i k oxidaci při styku s kovem. Zeleninový salát bychom tedy neměli dávat do kovové misky, lepší je ho trhat, nikoliv krájet. Vzhledem k této labilitě je velmi těžké "sníst" denně požadované množství kyseliny listové, proto se těm ženám, které plánují těhotenství (a také těhotným v prvním trimestru), doporučuje užívat preparáty, obsahující kyselinu listovou.
Přidat nový komentář