Stačí se v posledních dnech rozhlédnout kolem sebe. Lidí, kteří bez kapesníku nedají ani ránu, přibývá.
Hlávkové zelí je bohatým zdrojem vitamínu C, který je v hlávkovém zelí obsažen ve formě tzv. askorbigenu, což je forma kyseliny askorbové, která se téměř neničí při jeho dalším zpracování. V hlávkovém zelí najdeme také vitamín K, E, vitamíny skupiny B, beta-karoten, draslík, molybden, hořčík, železo, selen, vápník a zinek, rostlinné bílkoviny a organické kyseliny.
Hlávkové zelí snižuje krevní tlak, posiluje imunitní systém, krvetvorbu, aktivuje okysličování buněk a podněcuje jejich růst, pročišťuje střeva, působí příznivě proti zácpě, dokáže na sebe vázat těžké kovy, které odstraňuje z organismu, ochraňuje střevní mikroflóru, hubí bakterie, aktivuje metabolismus sacharidů, pomáhá udržovat stálou hladinu glukózy v krvi, stimuluje nervy a mozek, uvolňuje napětí, podporuje spánek, zlepšuje náladu i koncentraci, pomáhá proti depresím. Díky bohatému obsahu vlákniny pomáhá i při hubnutí, červené zelí dokonce díky své nasládlé chuti snižuje chuť na sladké.
Kysané zelí – přínosnější pro zdraví než čerstvé
Kysané zelí je nejen chutné, ale podle odborníků se jedná o jednu z nejzdravějších potravin. Nejdůležitějším aspektem, kterým kysané zelí pozitivně působí na lidské zdraví, je obsah tzv. probiotických kultur. Podporuje díky tomu vstřebávání vápníku a železa, trávení bílkovin a cukrů a vytváří látky tlumící růst patogenních bakterií. Snižuje krevní tlak, podporuje funkci střev, tvorbu krve a hormonů, má detoxikační a odvodňující účinky.
Působí jako prevence nachlazení, posiluje imunitu
Kysané zelí se vyrábí pomocí mléčného kvašení jemně nakrouhaných hlávek. Kvašení způsobuje bakterie mléčného kvašení Lactobacillus, Pediococcus. Kyselina mléčná, která vzniká při kvašení cukrů ze zelí, mu dodává charakteristickou vůni i chuť. Aktivita kyseliny mléčné zvyšuje množství vitamínu C. V kysaném zelí najdeme také kyselinu listovou, vitamín B9, který zlepšuje využití vitamínu C v organismu. Nejen díky vysokému obsahu vitamínu C je kysané zelí tím pravým pomocníkem pro podporu činnosti imunitního systému. Mléčné kvašení totiž dodává kysanému zelí probiotické bakterie kyseliny mléčné, která brání rozmnožení patogenních a fermentačních bakterií.
Čtěte také: Je to chřipka nebo jen nachlazení?
Snižuje krevní tlak i obsah krevního cukru
Kysané zelí je bohatým zdrojem vitamínu K, který pomáhá hojení ran a zvyšuje srážlivost krve. V kysaném zelí najdeme, kromě látek, obsažených v čerstvém zelí, enzymy, aminokyseliny obsahující síru, hořčičný olej, inositol. Inositol se řadí k vitamínům skupiny B, v našem těle tvoří buněčné membrány a zajišťuje transport a metabolismus cholesterolu a mastných kyselin, čímž zabraňuje, aby se ukládaly v játrech, pozitivně ovlivňuje činnost svalů i mozku. Během mléčného kvašení zelí vzniká velké množství cholinu, který se podílí na látkové výměně tuků, čímž snižuje hladinu krevních tuků. Kysané zelí pomáhá také udržovat stálou hladinu glukózy v krvi, což je klíčové pro lidi s onemocněním diabetes mellitus. Kysané zelí má pozitivní vliv na činnost každého svalu v těle, včetně srdečního svalu i svalů střev. Kysané zelí by nemělo chybět v jídelníčku lidí, trpících revmatoidní artritidou, může totiž zlepšit průběh tohoto onemocnění.
Čtěte také: Mám vysoký krevní tlak. Co teď?
Podporuje trávení a pomáhá při zácpě
Kyselina mléčná spolu s vitamíny skupiny B pomáhá regenerovat poškozenou střevní sliznici. Tato kyselina přímo podporuje trávení v žaludku kompenzací nedostatku tvorby kyseliny solné. Nepasterizované kysané zelí obsahuje velké množství enzymů, které mají podobné účinky jako enzymy slinivky břišní. Každodenní konzumace kysaného zelí může pomoci při nedostatečné funkci slinivky břišní. Bakterie mléčného kvašení mají pozitivní vliv i na činnost žlučníku.
Kysané zelí obsahuje velké množství vlákniny s vysokým podílem celulózy, která zlepšuje průchodnost střev, podporuje pravidelné vyprazdňování a zabraňuje vzniku zácpy. Obzvlášť vynikající efekt má při chronické zácpě a v případě příznaků divertikulózy. Konzumace jednoho decilitru čerstvé zelné šťávy 3-4x denně uklidňuje podrážděné nebo zanícené tlusté střevo. Efektivní je i při bakteriálním kvašení a při narušení rovnováhy zažívacího traktu.
Pomoc proti nádorům
Konzumace kysaného zelí účinně chrání proti nádorům jater, plic, tlustého střeva a proti rakovině prsu. Účinné látky, které zabraňují proliferaci nádorových buněk, vznikají při procesu kvašení zelí. Jsou to takzvané izotiocianáty, které mají silný protinádorový účinek.
Kysané zelí detoxikuje organismus
Konzumace kysaného zelí stimuluje pohyb střev – peristaltiku, vylučování toxických látek z těla, podporuje metabolismus a díky diuretickým účinkům umožňuje rychlé odstranění odpadních látek z těla.
Kysané zelí - přírodní lék proti depresiKysané zelí je také přírodním lékem proti depresi. Obsahuje vitamíny B9 a B12, vitamíny potřebné pro správnou funkci nervového systému i acetylcholin, přenašeč nervových vzruchů, který zklidňuje vegetativní nervový systém. Výsledky se dostaví po třech měsících pravidelné hojné konzumace kysaného zelí. Kysané zelí pomáhá zvládat stres a přispívá k duševní rovnováze a dobré náladě, má také omlazující účinek.
Čtěte také: Překvapující příznaky deprese