Bolest a nepohodlí, které kýla způsobuje, mohou zasahovat do vašich každodenních činností a bránit vám tak žít naplno a bez jakýchkoli omezení. Nemusí tomu tak ale být.
Kýla a co s ní
Bolest a nepohodlí, které kýla způsobuje, mohou zasahovat do vašich každodenních činností a bránit vám tak žít naplno a bez jakýchkoli omezení. Nemusí tomu tak ale být. Tyto internetové stránky vás seznámí s možnostmi, jak můžete své potíže s kýlou vyřešit.
Co je to kýla?
Kýla (hernie) je oslabené nebo protržené místo v břišních svalech. Stejně tak jako se vnitřní duše kola tlačí do protržené pneumatiky, tlačí se vnitřní výstelka břišní dutiny na oslabené místo břišní stěny, a vytvoří se tak malý vak podobný balónu. Do tohoto vaku se může vtlačit střevní klička nebo břišní tkáň, čímž se pod kůží vytvoří znatelná bulka. Tlak tkáně na oslabené místo může také způsobovat velkou bolest a nepříjemné pocity.
Kýla se může vytvořit v kterékoli části břišní stěny, nejčastěji však vzniká v oblasti třísel. Přibližně 80 % všech plastik kýl se provádí u kýl v tříselné oblasti. Podle místa, kde vznikají, se pak označují jako inguinální (tříselné) nebo femorální .
Koho kýla postihuje?
Kýla je častější obtíž, než si možná uvědomujete. Podle odhadů postihne kýla v průběhu života každého dvacátého člověka. V České republice se pak provádí asi 20 000 operací kýly ročně. Riziko vzniku kýly neexistuje pouze u mužů. Kýla může vzniknout u každého – u mužů, žen i dětí. Někteří novorozenci mají kýlu dokonce vrozenou.
Co mohu udělat, abych se cítil lépe?
Bolest a nepohodlí způsobené kýlou lze snížit omezením fyzické aktivity. Úlevu vám může poskytnout i pomůcka označovaná jako kýlní nebo břišní pás, zdravotníci se však v názoru na jeho účinnost rozcházejí. Jedinou skutečnou léčbu kýly představuje chirurgický zákrok. Ten odstraní bolest, opraví defekt a současně vyloučí možnost vzniku uskřinuté kýly, která představuje závažnou komplikaci.
Pokroky v operacích kýly
Kýla byla poprvé diagnostikována již v roce 2400 př. n . l. V té době bylo jednou z metod pro léčbu kýly nošení kýlního pásu – mechanické pomůcky zatlačující kýlu zpět do těla. Kýlní pásy se vyráběly z různých materiálů a v rozličných tvarech podle druhu kýly. Další možností léčby bylo umístit pacienta do polohy hlavou dolů, tedy v zásadě jej pověsit za nohy. Podle logického úsudku měla kýla díky působení gravitace sestoupit zpět do břišní dutiny. Tyto metody však nebyly účinné.
V posledním desetiletí 19. století došlo k rychlému pokroku ve znalostech anatomie, chirurgických antiseptických přípravků a anestezie a kýly se začaly léčit operačním zákrokem. První chirurgickou plastiku kýly provedl Bassini v roce 1890.
Přidat nový komentář