Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Ze statistik vyplývá, že nějakým druhem různě závažného zánětu dutiny ústní trpí až 90% populace, tedy téměř každý. Hlavní příčina se přitom může zdát banální - nedostatečná ústní hygiena. Při nesprávném čištění chrupu se na zubech, v mezizubních prostorech i na dásních usazuje povlak, zubní plak. Ten obsahuje velké množství bakterií, které se rychle množí, a pokud se řádně neodstraňuje, bývá doprovázen i nepříjemným zápachem.
Čtěte také: Zuby ovlivňují zdraví celého organismu
Časem zubní plak ztvrdne a změní se v zubní kámen. Ten pak dráždí dáseň a zároveň umožní větší prostor pro růst bakteriální infekce a způsobí zánět. Pokud je zánět zachycen v počáteční fázi, lze jej pečlivou ústní hygienou zcela vyléčit - na rozdíl od parodontitidy, která bývá důsledkem neléčeného zánětu dásní a je nevratná. Při zanedbání zánětu totiž rozšiřující se zubní kámen dráždí okolní dáseň natolik, že ta začne ustupovat a vzniknou tzv. parodontální choboty, tedy jakési kapsy, v nichž se zubní plak hromadí a oslabuje kost kolem zubu. Společně s dásní poté ustupuje i kostěné lůžko zubu, které se působením bakterií postupně rozkládá.
„Parodontitida může mít fatální důsledky a znamenat i ztrátu zubu. Léčba je velmi individuální, odvíjí se od pokročilosti onemocnění, ale v pozdějších stádiích si již nemusí podařit zuby zachránit,“ varuje MDDr. Ondřej Makal z Dentální kliniky Jan Stuchlík a dodává:
„Parodontitida v různé podobě postihuje více než třetinu populace a někdy může o chrup připravit dokonce i třicetileté pacienty“.
Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás
Zásadní je tedy parodontitidě předejít a rozpoznat včas již zánět dásní. Jak se projevuje?
Zdravá dáseň má světle růžovou barvu, nebolí a při jemném mechanickém podráždění, například čištění zubů, nekrvácí. Oproti tomu zánětem postižená dáseň je oteklá, citlivá, začervenalá a po podráždění, či dokonce sama od sebe, krvácí. V počátečním stádiu však zánět dásní může probíhat i bez pro laika viditelných příznaků.
Důležité je proto dvakrát ročně chodit na pravidelné prohlídky k zubaři a ve stejných intervalech navštěvovat také dentální hygienistku, kteří případné onemocnění nejen rozpoznají, ale pomohou i s jeho léčbou. Ta je v mnoha případech zánětu dásní snadná a spočívá pouze v dodržování správné ústní hygieny.
„Důležité je především naučit se ovládat správnou techniku čistění chrupu. Doporučuji používat kartáček s malou hlavou hustě osázenou měkkými vlákny a zuby čistit nejméně dvakrát denně, ráno a večer, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu,“ radí doktor Makal.
„Nepostradatelné zejména při večerním čištění jsou i mezizubní kartáčky a dentální nit, běžný zubní kartáček k dostatečnému vyčištění zubů nestačí,“ upozorňuje stomatolog. Kromě pečlivé ústní hygieny je dobré eliminovat i rizikové faktory vzniku zánětu dásní – dodržovat zdravý životní styl, minimalizovat stres a jíst vyváženou stravu s dostatkem vitamínů.
Čtěte také: Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití
Zdroj: Dentální klinika Jan Stuchlík