Jedná se o jevy, které jsou vlastní každému člověku, samy o sobě mají ve své podstatě ochranný význam. Umožňují jedinci reagovat včas na hrozící nebezpečí, kterému může organismus čelit buď bojem a nebo útěkem. Proto ne každý takovýto příznak lze "psychiatrizovat", tzn. považovat jej za příznak duševní nemoci.
Váhovým přírůstkem jsou více ohroženi lidé štíhlí. Přibývání na váze vede k rozvoji cukrovky a cévním komplikacím, proto by vždy při volbě léku měl brát lékař zřetel i na to, jak zvolené léčba ovlivní váhu pacienta. Na toto nebezpeční upozornil děkan1.LF a přednosta 3. interní kliniky VFN profesor Štěpán Svačina na jednání Psychiatrické společnosti.
Připomněl, že sedm procent Čechů má cukrovku. Diabetici druhého typu, tedy ti, u nichž nemoc souvisí s obezitou, onemocní až čtyřikrát častěji schizofrenií. U diabetika s depresí jsou častější komplikace, zejména cévní.
"Typická je u nich až neuvěřitelná nespolupráce. Pacient dokáže zhubnout o 30 kilogramů, zdravotně se mu uleví a za dva roky se vrátí a má ještě více," poznamenal Svačina. Lékaři také zjišťují souvislost poruch příjmu potravy s drogovou závislostí. Podle profesora Svačiny by psychiatr měl sledovat váhu nemocného hlavně v prvních měsících léčby, kdy jsou přírůstky největší. Nabídka léků na psychiatrické problémy je široká a proto by lékaři měli hledat pro pacienta vždy ten nejvhodnější.
Pokud i přes cílený výběr problémy s váhou přetrvávají, neměl by pacient léky vysazovat; důležitější je pro něj léčba jeho psychiatrického onemocnění.
Přidat nový komentář