Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do tradiční čínské medicíny.
Koření, barva i čínský lidový lék
Kurkuma je běžnou součástí kari? Kromě použití v medicíně se používá k barvení potravin a různých předmětů, třeba i z kovů. Je známá již od starověku. Patří do rostlin tradiční čínské medicíny. Nejlépe se jí daří v tropech Asie (Vietnam, Čína, Indie) a je nazývána žlutým zázvorem nebo také indickým šafránem.
Jak funguje?
Látky v rostlině obsažené působí proti tvorbě zánětů a proti artritidě (zánětlivé a bolestivé onemocnění kloubů). Kurkumin (žluté barvivo rostliny) zvyšuje produkci žluči, chrání játra před toxiny, ničí volné radikály (vysoce reaktivní částice poškozující buňky) a brání vzniku nádorů. Vodný extrakt lehce snižuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu.
Co se používá?
Tato tropická bylina je pěstována pro oddenky a ztlustlé kořeny nazývané "žlutým zázvorem". Patří mezi vytrvalé rákosovité rostliny. Množí se z tenkých částí oddenků, kterým se říká "prsty". Sklizené a čisté oddenky se spaří vroucí vodou a zvolna suší na slunci. Spařením se barvivo rozdělí do celé rostliny na způsobí žluté zabarvení. Kurkuma se pro svoji výraznou chuť a vůni používá jako koření při přípravě ostrých omáček. Přidává se do hořčice, používá se při výrobě tekutého koření Worcester a je také hlavní součástí tzv. kari koření.
Jak se v těle projeví?
Když budete užívat kurkumu zlepší se Vám poruchy zažívací soustavy (nadýmání bolesti břicha) a jater (včetně hepatitid). Trpíváte-li poruchami menstruace, kurkuma příznivě ovlivní zástavu krvácení. Zevně Vám pomůže při zánětu spojivek, nehojících se vředech, lišeji a různých kožních poraněních.
Možná rizika?
Při nadměrné konzumaci se mohou objevit žaludeční potíže. Máte žaludeční či dvanáctníkové vředy? Neužívejte kurkumu v nadměrném množství a poraďte se s lékárníkem či lékařem. Neužívejte kurkumu v době těhotenství a při kojení!
Mám to brát?
Kurkuma je podávána jako potravní doplněk při výše uvedených problémech. Běžná dávka je 0,5-1 g prášku z rozdrcených kořenů několikrát denně mezi jídlem až do dávky 1,5-3 g denně. Nebo 8 až 10 g čerstvé drogy, která se aplikuje ve formě nálevu nebo odvaru. Lze také užívat přímo tinkturu, která je podávána v dávce 10-15 kapek 2-3krát denně. Zevně se na rány podává prášek ze sušené drogy, a to buď ve formě zásypu, nebo jako součást mastí.
Přidat nový komentář