Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
A co by mělo být obsahem cestovní lékárničky?
Jednoznačně léky na bolest a teplotu, přípravky na zažívací potíže a k ošetření drobných poranění. Podle potřeby poté léky na alergii, k ošetření bodnutí hmyzu nebo léky na nevolnost při cestování. I v létě je dobré mít k dispozici také léky na nachlazení, které je i v teplejších dnech poměrně obvyklé především při prudkých teplotních rozdílech, které způsobují přechody z klimatizovaných prostor. Hodit se vám také bude teploměr, nůžky a pinzeta.
Hlavně k vodě je nezbytností kvalitní opalovací kosmetika – krémy s vysokým UV faktorem, mléka po opalování a pro jistotu ještě pěny s obsahem panthenolu, kdybyste to na sluníčku přehnali.
Vyberte si vhodný krém na opalování, zklidňující přípravky po opalování nebo doplňkovou péči na Lékárna.cz.
Pokud se u moře hodně potápíte, je dobré vzít s sebou kapky do uší a očí. Krom toho se vždycky hodí repelent proti komárům a klíšťatům a dezinfekční gel nebo dezinfekční ubrousky.
Pravidelně užívané léky
Pacienti, kteří užívají léky pravidelně, by měli mít v cestovní lékárničce mírný nadbytek svých léků, aby v případě komplikací s návratem z dovolené nezůstali bez léků.
V zahraničí je možné si vyzvednout pomocí listinného receptu léky ve všech lékárnách v Evropské unii. Tato možnost již existuje i u elektronického receptu, ale v omezenější míře. V zahraničí každopádně u výdeje vždy musíme za léky zaplatit a problém může nastat i u příbalového letáku, který bude vždy v jazyce dané země.
Jak léky správně uchovávat?
Léky, které u sebe běžně nosíme „pro všechny případy“, mohou v teplém počasí způsobit spíš potíže než úlevu. Například léky na bolest hlavy, alergie nebo zanícené oči totiž nemusí být tepelně stabilní, a tak hrozí snížení jejich účinku v horkém počasí a nepoužitelnost.
Pokud potřebujete mít léky v horku u sebe, tak je lepší uložit je do tašky či kabelky v původním blistru či lahvičce a ještě v papírové krabičce, dát je na stinné místo. U léků, které vyžadují skladování v chladničce, je nutno použít speciální obaly, které dokáží zajistit nízkou teplotu skladování. Problematická je vždy vysoká a dlouhodobá změna teploty – déle než 1-2 dny a více než 30-35°C. Jednoznačně ale doporučuji nenechávat léky v autě, raději si je vzít do obchodu, na výlet s sebou. Budou v tašce vždycky v nižší teplotě než v rozpáleném autě.
Při letu letadlem může být lék vystavený dalšímu extrému, chladu. Proto i v zavazadle je důležité mít léky v obalu, který jim zajistí stabilní teplotní prostředí. I v tomto případě je papírová krabička výhodou.
Jaké léky si smíte vzít na palubu letadla
Do letadla si můžete vzít bez omezení léky předepsané lékařem, ale i ty běžné proti bolesti či horečce prodávané bez předpisu. Co, potřebujete, mějte vždy u sebe. Zbytek dejte do odbaveného zavazadla. Výjimku představuje inzulin. Ten se musí přepravovat zásadně v příručním zavazadle, a to kvůli nízkým teplotám, které panují v nákladovém prostoru.
Předpisy umožňují přepravovat léky ve formě pilulek, tobolek i emulzí a tekutin. Vždy musejí být v originálním balení. Tekuté léky se přepravují v lahvičkách do 100 ml a tuhá léčiva ve formě pastilek, tobolek, pilulek apod. v originálním blistru.
Povolené jsou v kabinovém zavazadle i kapky, sirupy a spreje v množství větším než 100 ml, ale při kontrole je musíte dát do připravené přepravky mimo zavazadlo. Doporučujeme mít s sebou také potvrzení lékaře o medikaci, která pracovníkům bezpečnostní kontroly ukáže, že cestující léky skutečně užívá. Dobré je mít léky v originálním balení s farmaceutickým letáčkem uvnitř. Potvrzení od lékaře doporučujeme opatřit nejen v češtině, ale i v angličtině. To se týká také diabetiků, kteří u sebe musí mít speciální diabetické pomůcky. Obdobné potvrzení vám na požádání vystaví lékař i na další léky do letadla a zdravotnické pomůcky, bez kterých se během cesty neobejdete.
Nůžky, desinfekce a repelenty přibalte do odbaveného zavazadla.
Pravidla týkající se převážení předmětů různého druhu se mohou lišit podle letecké společnosti a země, do které cestujete. Podrobné informace zjistíte u jednotlivých leteckých společností.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.