Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Které léky si mohu vzít s sebou do zahraničí? A jaké do letadla?

(19. července 2024, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1082x )

Lékárnička je něco, co by nemělo v žádném zavazadle chybět. Její velikost a výbava by měla být úměrná nejen vašemu věku a zdravotnímu stavu, ale také destinaci a délce pobytu, stejně jako programu, který tam na vás čeká.

shutterstock.com

A co by mělo být obsahem cestovní lékárničky?

Jednoznačně léky na bolest a teplotu, přípravky na zažívací potíže a k ošetření drobných poranění. Podle potřeby poté léky na alergii, k ošetření bodnutí hmyzu nebo léky na nevolnost při cestování. I v létě je dobré mít k dispozici také léky na nachlazení, které je i v teplejších dnech poměrně obvyklé především při prudkých teplotních rozdílech, které způsobují přechody z klimatizovaných prostor. Hodit se vám také bude teploměr, nůžky a pinzeta.

Hlavně k vodě je nezbytností kvalitní opalovací kosmetika – krémy s vysokým UV faktorem, mléka po opalování a pro jistotu ještě pěny s obsahem panthenolu, kdybyste to na sluníčku přehnali.

Vyberte si vhodný krém na opalování, zklidňující přípravky po opalování nebo doplňkovou péči na Lékárna.cz.

Pokud se u moře hodně potápíte, je dobré vzít s sebou kapky do uší a očí. Krom toho se vždycky hodí repelent proti komárům a klíšťatům a dezinfekční gel nebo dezinfekční ubrousky.

Pravidelně užívané léky

Pacienti, kteří užívají léky pravidelně, by měli mít v cestovní lékárničce mírný nadbytek svých léků, aby v případě komplikací s návratem z dovolené nezůstali bez léků.

V zahraničí je možné si vyzvednout pomocí listinného receptu léky ve všech lékárnách v Evropské unii. Tato možnost již existuje i u elektronického receptu, ale v omezenější míře. V zahraničí každopádně u výdeje vždy musíme za léky zaplatit a problém může nastat i u příbalového letáku, který bude vždy v jazyce dané země. 

Jak léky správně uchovávat?

Léky, které u sebe běžně nosíme „pro všechny případy“, mohou v teplém počasí způsobit spíš potíže než úlevu. Například léky na bolest hlavy, alergie nebo zanícené oči totiž nemusí být tepelně stabilní, a tak hrozí snížení jejich účinku v horkém počasí a nepoužitelnost.

Pokud potřebujete mít léky v horku u sebe, tak je lepší uložit je do tašky či kabelky v původním blistru či lahvičce a ještě v papírové krabičce, dát je na stinné místo. U léků, které vyžadují skladování v chladničce, je nutno použít speciální obaly, které dokáží zajistit nízkou teplotu skladování. Problematická je vždy vysoká a dlouhodobá změna teploty – déle než 1-2 dny a více než 30-35°C. Jednoznačně ale doporučuji nenechávat léky v autě, raději si je vzít do obchodu, na výlet s sebou. Budou v tašce vždycky v nižší teplotě než v rozpáleném autě.

Při letu letadlem může být lék vystavený dalšímu extrému, chladu.  Proto i v zavazadle je důležité mít léky v obalu, který jim zajistí stabilní teplotní prostředí. I v tomto případě je papírová krabička výhodou.

Jaké léky si smíte vzít na palubu letadla

Do letadla si můžete vzít bez omezení léky předepsané lékařem, ale i ty běžné proti bolesti či horečce prodávané bez předpisu. Co, potřebujete, mějte vždy u sebe. Zbytek dejte do odbaveného zavazadla. Výjimku představuje inzulin. Ten se musí přepravovat zásadně v příručním zavazadle, a to kvůli nízkým teplotám, které panují v nákladovém prostoru. 

Předpisy umožňují přepravovat léky ve formě pilulek, tobolek i emulzí a tekutin. Vždy musejí být v originálním balení. Tekuté léky se přepravují v lahvičkách do 100 ml a tuhá léčiva ve formě pastilek, tobolek, pilulek apod. v originálním blistru. 

Povolené jsou v kabinovém zavazadle i kapky, sirupy a spreje v množství větším než 100 ml, ale při kontrole je musíte dát do připravené přepravky mimo zavazadlo. Doporučujeme mít s sebou také potvrzení lékaře o medikaci, která pracovníkům bezpečnostní kontroly ukáže, že cestující léky skutečně užívá. Dobré je mít léky v originálním balení s farmaceutickým letáčkem uvnitř. Potvrzení od lékaře doporučujeme opatřit nejen v češtině, ale i v angličtině. To se týká také diabetiků, kteří u sebe musí mít speciální diabetické pomůcky. Obdobné potvrzení vám na požádání vystaví lékař i na další léky do letadla a zdravotnické pomůcky, bez kterých se během cesty neobejdete. 

Nůžky, desinfekce a repelenty přibalte do odbaveného zavazadla.

Pravidla týkající se převážení předmětů různého druhu se mohou lišit podle letecké společnosti a země, do které cestujete. Podrobné informace zjistíte u jednotlivých leteckých společností.

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 164 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce