Krevní transfúze je převedení krve, nebo častěji jejích součástí nemocnému, který tuto léčbu potřebuje, do jeho vlastního krevního oběhu.
Jaké existují typy transfusních přípravků? Nejčastěji se převádějí přípravky obsahující oddělené červené krvinky dárce (tzv. erytrocytární masa). Jinak se však transfundují též krevní destičky, plasma a v některých případech i plná krev. Kromě toho se velmi speciálně používají i některé druhy bílých krvinek, či kmenových buněk.
Kdy se transfúze podává?
Podává se tehdy, pokud se vyskytne vážný nedostatek některé krevní složky u nemocného a pokud je jasné, že nelze použít jinou léčbu. Nejčastěji se jedná o stavy s náhlou ztrátou krve, nebo o stavy, kdy si organismus není schopen včas potřebné složky krve vytvořit, díky jinému onemocnění.
Kde se krev pro transfúze získává?
Většina transfusních přípravků se vyrábí z krve dobrovolných dárců, kteří musí splňovat určená zdravotní kriteria. Zároveň se každá krev vyšetřuje na přítomnost protilátek proti žloutence A, B, C a viru HIV. V některých případech si může před plánovaným většinou chirurgickým výkonem krev "schovat" pacient sám pro sebe tzv. autotransfúze.
Čtěte také: Jestli chcete darovat krev, počkejte až vás přestane bolet hlava
Rizika transfusní léčby
Léčba transfúzními přípravky není bez rizik. Hlavní komplikací bývají reakce vyvolané "nesnášenlivostí" cizích krevních složek, a to i přes pečlivé laboratorní otypování krve dárce a příjemce. Dalším,ale ne jediným aspektem, je možný přenos infekce od dárce k příjemci, na kterou nebylo možné při vyšetřování krve přijít. (Dárci odběrem pomocí sterilního setu přenos infekce v žádném případě nehrozí).
Přidat nový komentář