Hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, je nejčastějším onemocněním kardiovaskulární soustavy a ve vyšším věku postihuje skoro polovinu populace.
Tonometr mám už několik let a nevím kde jej dát na opravu, jeho údaje jsou zcela špatné
( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 378513x )
Tlakoměrem naměříme dvě hodnoty krevního tlaku. Pro pacienta s hypertenzí jsou důležitá obě dvě čísla.
Krevní tlak je vlastně síla, kterou krev působí na stěnu tepen. Je charakterizován dvěma hodnotami, protože srdce, které jako pumpa vhání krev do cévního řečiště, pracuje cyklicky a opakovaně prochází klidovou a pracovní fází.
Tlak je nejvyšší v okamžiku, kdy se srdce stahuje a vypuzuje krev do tepen. Tento tlak se nazývá systolický, laicky "horní". Srdce mezi dvěma stahy krátce odpočívá a krevní tlak klesá, tehdy hovoříme o diastolickém tlaku, který je v laickém povědomí zakotven jako "dolní" nebo "spodní". Proto je krevní tlak udáván dvěma čísly, tj. jako tlak systolický a diastolický. Obě hodnoty jsou důležité. Mezi ně se nejčastěji vkládá lomítko, např. 120/80.
Krevní tlak každého jedince během dne kolísá. Nejnižších hodnot dosahuje obvykle ve spánku, začíná stoupat v časných ranních hodinách (nejčastěji mezi 4. a 6. hodinou ranní). Nejvyšších hodnot zpravidla dosahuje v dopoledních hodinách a těsně po obědě obvykle zaznamenáváme určitý pokles. V podvečerních hodinách se u někoho objevuje opět mírný vzestup, u jiných osob naopak krevní tlak v tomto časovém období i nadále pozvolná klesá. Krevní tlak rovněž stoupá při fyzické i psychické zátěži.
Hodnota normálního krevního tlaku u dospělých osob je nižší než 140 milimetrů rtuťového sloupce (mmHg) pro systolický krevní tlak a nižší než 90 mmHg pro diastolický krevní tlak. Ve Spojených státech se v poslední době stále častěji hovoří o tzv. vysokém normálním tlaku, kterému odpovídají hodnoty systolického tlaku 130–139 mmHg a diastolického tlaku 85–89 mmHg.
Při hodnotách pod 100/60 u žen a pod 110/70 u mužů hovoříme o hypotenzi – nízkém krevním tlaku. Ten je sice nepříjemný, ale není nebezpečný. Pokud bychom si mohli vybrat, z lékařského hlediska je nízký tlak výhodnější, i když se člověku s nízkým tlakem občas dělají mžitky před očima, motá se mu hlava, hučí mu v uších a potíže mu dělají i rychlé změny polohy ze sedu do stoje.
Podle Mezinárodní společnosti pro hypertenzi a Světové zdravotnické organizace definujeme vysoký krevní tlak i jako hodnoty systolického tlaku vyšší nebo rovny 140 mmHg nebo hodnoty diastolického tlaku vyšší nebo rovny 90 mmHg. Pro stanovení diagnózy hypertenze je třeba, aby tyto hodnoty tlaku byly naměřeny opakovaně při nejméně dvou různých návštěvách lékaře. Ojediněle naměřená vyšší hodnota krevního tlaku ještě není důvodem ke znepokojení.
Dosáhne-li hodnoty nad 160/90, je již nutné vysoký krevní tlak léčit, jinak by došlo k trvalému poškození především srdce a cév. Zrádnost vysokého krevního tlaku spočívá v tom, že se dlouho nemusí vůbec projevit. Závažné komplikace se dostaví později. Největším nebezpečím je srdeční selhání, urychlení procesu aterosklerózy, cévní mozková příhoda či postižení ledvin.
Krevní tlak je důležitým ukazatelem zdraví vašeho srdce a cév. Nečekejte, až vám tlak změří lékař na pravidelné preventivní prohlídce. Spolehlivý tlakoměr s jednoduchou obsluhou můžete mít doma a tlak si změříte kdykoli, kdy budete potřebovat. S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.
Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.
Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi
Je mi 73 let.přede 4 lety mi byl proveden kompletní koronární bypas.O doby návratu z nemocnice měřím krevní tlak 2x denně,protože kardioložka,k níž chodím dvakrát ročně na kontroly,mé záznamy sleduje a podle svých zjištění při kontrolách případně upravuje medikaci.Už jsem si na to zvykl.Držím přísnou dietu,takže nadváhu nemám.Jsem rád,že mám možnost každodenní sebekontroly.Díky pokroku mediciny a zručnosti kardiochirurgů z Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, jsem přežil.Zatímco můj tchán před 25 lety zemřel na infarkt myokardu v letech věku.Výhodu vlastního tonometru OMRON M4 vysoce oceňuji a doporučuji každému kardiakovi.Usnadňuje mi život a mé lékařce práci.
Přidat nový komentář