Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
Křeče v nohou (v lýtkách) se obvykle objevují až v pokročilejších fázích těhotenství. Projevují se jako velmi bolestivé stažení svalu v lýtku, a to nejčastěji v noci. Ve většině případ je příčinou křečí nadměrné zatížení nohou při denním pohybu a útlak žil a nervů v pánvi zvětšující se dělohou. Méně častou příčinou může být nedostatek některých minerálů, zejména hořčíku nebo sodíku. Nedostatečný příjem hořčíku může způsobit stahy dělohy, které mohou vyvolat předčasný porod. Proto není křeče v končetinách dobré podceňovat, mohou být považovány za určité varování.
Co dělat, když se křeč objeví
Pokud ucítíte nastupující křeč, , jednejte okamžitě. Natáhněte nohu, vystrčte patu dopředu a nárt (palce na nohou) naopak tlačte směrem k tělu. I když je tento postup nepříjemný, může zkrátit dobu trvání křeče a omezit bolest svalu. I silný tlak nohou proti podlaze poskytne úlevu. Vhodné je také promasírovat danou část končetiny nebo přiložení teplého ručníku podpoří uvolnění křeče a rozšíří krevní cévy, čímž se stimuluje krevní oběh.
Kdy kontaktovat lékaře
Kontaktovat lékaře je vhodné, pokud jsou křeče velmi časté a bolestivé. Pokud je ale bolest lýtka trvalá, lýtko je nateklé nebo červené, je nutné navštívit lékaře okamžitě, protože uvedené příznaky mohou být známkou žilní trombózy, těhotenství zvyšuje její pravděpodobnost.Prevence křečí
- Pravidelný pohyb, stačí krátká procházka každý den.
- Spánek na levém boku pro usnadnění oběhu krve.
- Nošení bot s nízkým, pevným podpatkem.
- Odpočinek se zvýšenou polohou nohou během dne.
- Nenoste ponožky a podkolenky, které zaškrcují lýtka, vhodné jsou ponožky s volným lemem, který neškrtí.
- Zvláště rizikové je sezení se zkříženýma nohama.
- Před spaním je vhodné protažení a masáž lýtek, preventivně může fungovat i teplá koupel.
- Při delším stání přes den je vhodné nosit kompresní punčochy.
- Po dohodě s lékařem je možné užívání potravinových doplňků, zejména hořčíku nebo sodíku. Vhodné jsou i minerální vody s obsahem těchto prvků.
- Dobrým zdrojem hořčíku a minerálních látek jsou také některé potraviny. Patří mezi ně: všechny druhy ořech, dýňová a sezamová semínka, celozrnné výrobky, luštěniny, sójové výrobky, drůbež, ryby, avokádo, banány a sušené ovoce. Vápník a draslík mohou pokrýt potraviny jako špenát, mangold, švestky, fenykl, kapusta, kefír, mléko a vhodná minerální voda.
- Pravidelný pitný režim.