Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-skladu/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-skladu

Křeče v nohou v těhotenství

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8554x )

Křeče do nohou, stejně jako bolesti zad, patří k nejčastějším problémům, které nastávající maminky trápí. V podstatě jde o příznaky vyvolané normálními změnami v těhotenství, které ale mohou život těhotné hodně znepříjemnit.

shutterstock.com

Křeče v nohou (v lýtkách) se obvykle objevují až v pokročilejších fázích těhotenství. Projevují se jako velmi bolestivé stažení svalu v lýtku, a to nejčastěji v noci. Ve většině případ je příčinou křečí nadměrné zatížení nohou při denním pohybu a útlak žil a nervů v pánvi zvětšující se dělohou. Méně častou příčinou může být nedostatek některých minerálů, zejména hořčíku nebo sodíku. Nedostatečný příjem hořčíku může způsobit stahy dělohy, které mohou vyvolat předčasný porod. Proto není křeče v končetinách dobré podceňovat, mohou být považovány za určité varování.

Co dělat, když se křeč objeví

Pokud ucítíte nastupující křeč, , jednejte okamžitě. Natáhněte nohu, vystrčte patu dopředu a nárt (palce na nohou) naopak tlačte směrem k tělu. I když je tento postup nepříjemný, může zkrátit dobu trvání křeče a omezit bolest svalu. I silný tlak nohou proti podlaze poskytne úlevu. Vhodné je také promasírovat danou část končetiny nebo přiložení teplého ručníku podpoří uvolnění křeče a rozšíří krevní cévy, čímž se stimuluje krevní oběh.

Kdy kontaktovat lékaře

Kontaktovat lékaře je vhodné, pokud jsou křeče velmi časté a bolestivé. Pokud je ale bolest lýtka trvalá, lýtko je nateklé nebo červené, je nutné navštívit lékaře okamžitě, protože uvedené příznaky mohou být známkou žilní trombózy, těhotenství zvyšuje její pravděpodobnost.

Prevence křečí

  • Pravidelný pohyb, stačí krátká procházka každý den.
  • Spánek na levém boku pro usnadnění oběhu krve.
  • Nošení bot s nízkým, pevným podpatkem.
  • Odpočinek se zvýšenou polohou nohou během dne.
  • Nenoste ponožky a podkolenky, které zaškrcují lýtka, vhodné jsou ponožky s volným lemem, který neškrtí.
  • Zvláště rizikové je sezení se zkříženýma nohama.
  • Před spaním je vhodné protažení a masáž lýtek, preventivně může fungovat i teplá koupel.
  • Při delším stání přes den je vhodné nosit kompresní punčochy.
  • Po dohodě s lékařem je možné užívání potravinových doplňků, zejména hořčíku nebo sodíku. Vhodné jsou i minerální vody s obsahem těchto prvků.
  • Dobrým zdrojem hořčíku a minerálních látek jsou také některé potraviny. Patří mezi ně: všechny druhy ořech, dýňová a sezamová semínka, celozrnné výrobky, luštěniny, sójové výrobky, drůbež, ryby, avokádo, banány a sušené ovoce. Vápník a draslík mohou pokrýt potraviny jako špenát, mangold, švestky, fenykl, kapusta, kefír, mléko a vhodná minerální voda.
  • Pravidelný pitný režim.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

89%
11%
Zatím hlasovalo 45 lidí

Mohlo by vás zajímat

Sekundární prevence v prenatální péči

Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.

Dědičné poruchy a vrozené vývojové vady

Downův syndrom, Turnerův syndrom, poškození plodu zarděnkami, nebo některými léky užívanými v těhotenství - to všechno jsou choroby, které řadíme mezi dědičné poruchy a vrozené vývojové vady.

Pajizévky (strie) v těhotenství

Jelikož jsem si během těhotenství pravidelně natírala mastí břicho, po porodu nemám na břichu pajizévky (strie), takže jsem na ně celkem pyšná. Problém jsou ale moje prsa, která se mi hodně zvětšila a vytvořili se mi pajizévky, které mi zůstaly i po skončení kojení. Jakou kosmetiku mám použít na dekolt a prsa, aby byla kůže pevnější a alespoň trochu se mi zlepšily pajizévky?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce