Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Svalová křeč je bezděčné, vůlí neovladatelné a velmi bolestivé napnutí až ztuhnutí svalu nebo celých svalových skupin. Může projevit jen přechodně nebo záchvatovitě. Většinou přetrvává několik desítek vteřin, někdy i minuty. Nástup křeče bývá předem signalizován zvláštním pocitem ve svalu, který bude postižen. Někteří lidé jej popisují jako výstražné bodnutí, nebo píchnutí. Je-li příslušný sval ještě dále namáhán, dostaví se ochromující bolest, která jej vyřadí z činnosti.
Příčiny svalových křečí
Některé lidi postihují svalové křeče velmi často. Náchylnost ke křečím je způsobena jejich sklonem k vyšší dráždivosti nervstva, které řídí svalové stahy. Často se mohou křeče objevovat u konstitučně slabších dětí, kde ještě není vývoj nervosvalových koordinací zcela dovršen. Mezi další příčiny křečí patří některá závažná onemocnění (např. epilepsie, tetanus, otravy).
Další nejčastější příčiny jsou:
Vnější
- nevhodná životospráva(nedostatek spánku, alkoholové a jiné intoxikace, nedostatečně vyvážené složení stravy, nedodržení pitného režimu a přísunu solí při nadměrném pocení)
- únava a svalové vyčerpání (přetrénování)
- podchlazení
- přehřátí
Vnitřní
- nedostatek vitamínů, solí a stopových prvků,
- itoxikace nedostatečné prokrvení svalů, nepoměr mezi převodem krve a nedostatek kyslíkového zásobení svalů, nedostatečný odvod oxidu uhličitého omezení krevního zásobení,
- pokles svalové účinnosti ztráta solí při nadměrném pocení, porucha nervosvalových koordinací
Odstranění křečí
Postihne-li někoho svalová křeč ve vodě, je první zásadou si uvědomit, že křeč sama o sobě nijak život neohrožuje a že je třeba zachovat klid a rozvahu. Nebezpečí spočívá ve vlastním psychickém stavu, který se dostaví, jakmile plavec zjistí, že nebude schopen s touto bolestí a znehybněním doplavat ke břehu. Následek je propadnutí strachu z utonutí, zmatené a nekoordinované jednání a ztráta sebeovládání. Druhou zásadou je začít s odstraňováním křeče co nejdříve, jen tak je větší naděje, že křeč zcela odezní a s ní zmizí i bolest. Křeč se odstraňuje střídavým napínáním a uvolňováním postižené svalové skupiny tak dlouho, až bolest ustane. Pokud je to možné, je nejlepší ihned po varovných příznacích přestat plavat a vyjít z vody. Častěji se stává, že postižený musí uplavat ke břehu ještě značný kus, a tak je třeba naučit se křeč odstranit již ve vodě. K úplnému odeznění bolesti pomáhá prohřátí teplou vodou, masáž postiženho místa a celkový odpočinek. Postižený sval, i když bolest vymizí, by neměl být opětně namáhán.
Natrénovat cviky proti křečím lze na suchu, hodí se vlastně jako rozcvička před vstupem do vody:
Přední strana stehna
Opačnou rukou uhopte prsty postižené nohy a volnou rukou protlačujte koleno směrem dolů; protlačování střídejte s uvolněním až do odeznění křeče. Manévr lze provádět i ve vodě, nejlépe však v sedě na zemi.
Zadní strana stehna
Opačnou rukou uchopte nárt postižené nohy, tj pravou rukou levý nárt a naopak, a pomalu táhněte patu až k hýždím; střídavě uvolňujte a napínejte až do odeznění křeče. Manévr lze provádět i ve vodě, na suchu vleže, nejlépe však vestoje.
Zadní strana lýtka
Křeč odstraníte stejným manévrem jako při postižení zadní strany stehna. Je třeba jenom více přitahovat prsty nohy a nárt směrem k tělu.
Chodidla
Křeč odstraníte stejným manévrem jako při postižení zadní strany stehna a zadní strany lýtka. Uvolnění se provádí nejlépe v sedě na zemi . Někdy pomáhá střídavé stoupání na špičky.
Prsty nohou
Rukou ohýbejte prsty nahoru a dolů.
Prevence křečí
V mnoha případech se dá křečím předejít, budeme-li znát příčiny, které je vyvolávají. Kdo je ke křečím více náchylný, i když dodržuje správné zásady životosprávy, měl by se naučit rozvrhnout své síly a jednat vždy podle svých fyzických možností. Před vstupem do vody pomáhá lehké rozcvičení, aby se svaly prohřály, ve vodě nepřepínáme své síly, plaveme přiměřeně rychle a na kratší vzdálenosti. Vyhneme se také plavání v příliš studené vodě. A samozřejmně nechodit do vody unavený, nevyspalý nebo brzy po přestálé nemoci. V horkém počasí nezapomeňte dostatečně pít a vhodně vyrovnávat ztrátu solí.