Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Krční vyšetření

(MUDr. Martina Kasperová | přečteno: 75433x )

Vyšetření krku je součástí celkového lékařského vyšetření. Můžete se s ním setkat při návštěvě obvodního lékaře, na ORL i při vyšetření lékařem jiné odbornosti.

Co je vyšetření krku?

Vyšetření krku je součástí celkového lékařského vyšetření. S vyšetřením krku se můžete setkat při návštěvě obvodního lékaře, na ORL (ušní nosní krční) nebo při celkovém vyšetření lékařem jiné odbornosti. V krční oblasti se nalézá štítná žláza, hltan, hrtan a část dýchací trubice, velké cévy a mízní uzliny. Všechny vyjmenované orgány jsou přístupné tzv. fyzikálnímu vyšetření. Fyzikální vyšetření je soubor jednoduchých lékařských testů, které využívají ke zjištění případné odchylky od normálního stavu některé základní smysly - hmat, sluch, zrak. Pokud lékař zjistí při vyšetření krku nějakou odchylku od normálu nebo ho k podezření na určité onemocnění vyšetřované oblasti vedou jiné důvody, předepisuje další vyšetření RTG, SONO CT apod.

Jaké jsou přístroje s pomůcky k vyšetření krku?

Pohledem lékař zhodnotí tvar a pohyblivost krku a cévy, které po krku probíhají. Dále se lékař zaměří na přední plochu krku a sleduje, není-li štítná žláza zvětšená. Stejně tak hledá zvětšené mízní uzliny na krku. Při otevřených ústech pohledem lékař hodnotí patrové mandle a horní část hltanu. Pohmatem vyšetří souměrnost tepů krčních cév a štítnou žlázu. K poslechu velkých cév se používá fonendoskopu, lidově řečeno "uší". U obvodního lékaře se můžete setkat s vyšetřením krku pomocí dřevěné ploché špátle.

Vyšetření krku

Kdy Vám lékař krk vyšetří?

Lékař Vám vyšetří krk při každé celkové prohlídce. Více se na tuto oblast zaměří v případě, že přicházíte s problémem vycházejícím z této oblasti. Například s angínou, zánětem hlasivek, zvětšenou štítnou žlázou, onemocněním srdce či cév nebo s podezřením na nádorový proces. Angína je zánětlivé onemocnění patrové mandle a krčních uzlin, vyvolané baktériemi a provázené bolestmi v krku zejména při polknutí. Léčí se obvykle antibiotiky. Zánět hlasivek bývá častěji způsoben viry, provází ho bolesti v krku a změna hlasu. Zvětšená štítná žláza se nazývá struma. Ta může být spojena s normální, zvýšenou nebo sníženou funkcí žlázy. Velmi často se jedná o tzv. eufunkční strumu, která vzniká z nedostatku jodu v potravě. Příčinou strumy ale také může být zánět nebo nádor štítné žlázy. Cévy na krku mohou být postiženy aterosklerózou. Ateroskleróza nebo-li kornatění cév je onemocnění, při kterém dochází k tvorbě tukových plátů ve stěně cévy. Tento stav je nebezpečný tím, že tukový plát se může z cévy uvolnit a způsobit mozkovou mrtvici.

Mám se vyšetření obávat?

Vyšetření krku není nepříjemné ani bolestivé.

Jak vypadá vlastní vyšetření?

Obvykle budete nejprve požádáni, aby jste zahýbali hlavou dopředu, dozadu a popřípadě do stran. Poté Vám lékař vyšetří tzv. pasivní pohyby hlavy. To znamená, že Vás požádá, aby jste nechali hlavu volně a pohybuje jí v jednotlivých směrech sám. Tímto vyšetřením zhodnotí pohyblivost krční páteře. Dále lékař přiloží Váš krk prsty tak, aby nahmátl pulsy krčních artérií. Následně jemně prohmátne přední plochu krku aby, se přesvědčil , zda Vaše štítná žláza není hmatná. Pohmatem též zjistí, zda mízní uzliny na krku nejsou zvětšené. Lékař následně poslechne Vaše velké cévy na krku pomocí fonendoskopu a to tak, že na krk přiloží plochou část fonendoskopu a vyzve Vás "zadržte dech". Nakonec Vás lékař požádá, aby jste otevřel pusu a podívá se Vám do krku.

Je nějaké omezení po vyšetření?

Vyšetření krku je bez dalších omezení.

Alternativní vyšetření?

Vyšetření krku patří mezi základní vyšetřovací postupy. Pokud přicházíte k lékaři a trápí Vás bolest v krku nebo Vás k lékaři vedou jiné potíže mající příčinu v onemocnění některého z orgánů v krku se nacházejícím, jistě Vám lékař provede základní vyšetření krční oblasti obdobě tak, jak je popsáno výše. Pokud mu vyšetření bude stačit ke stanovení Vaší diagnózy navrhne léčbu a Vás s ní seznámí. Pokud diagnózu nestanoví, odešle Vás k dalšímu vyšetření, kterým může například být RTG polykací akt, vyšetření štítné žlázy a krčních cév ultrazvukem, vyšetření na pracovišti nukleární medicíny aj.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Lili

Dobrý den, je možné, že lékařská špachtle může zanechat v puse či krku třísky? Děkuji.

Hana

dost nepravděpodobné

Hana

Když jdu na orl vyšetření krku .. musím nalačno nebo můžu snídat? Děkuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 4. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce