U mojí dcery (12 let) bylo zjištěno, že má jednu nohu asi o 3 cm kratší. Měla nosit v botě silnou vložku, aby se výška vyrovnala. Po roce měla jít na kontrolu. Byla tam teď a doktorka zjistila, že rozdíl délky nohou se o něco zvětšil. Znovu má nosit boty upravené tak, aby se výškový rozdíl srovnal a nekřivila se páteř. Doporučena jí byla jízda na kole, koloběžce. Nemá příliš skákat, dělat dlouhé pochody bez upravených bot (vyrovnání výškového rozdílu.Také nám bylo sděleno (jen při vyšetření v ordinaci - bez rentgenu, že jde o vrozenou vadu.Tolik nám bylo řečeno u doktorky.
Já si myslím, že takový problém může být způsoben nerovnoměrným růstem u dětí. Dcera ráda sportuje(turistika, kolo, plavání), tancuje. Snažím se, aby zdravě jedla a nemusela zbytečně jíst léky. Její ojedinělé nemoci (resp. nachlazení) léčím bylinkami. Nerada bych ji omezovala v pohybu, protože dnešní děti ho mají většinou dost málo, ale na druhou stranu bych nerada něco závažného zanedbala. Prosím tedy o Váš názor na nestejnou délku končetin u dětí.
Děkuji.
Mičáková
Rozdíl větší než 1 cm je již nemocí a je třeba zapátrat po event. zdroji. Často jej nalezneme v oblasti kyčelního kloubu, v oblasti kolenního kloubu, ale stejně často vyditelnou příčinu nemá. Jedná nejčastěji o zkrácení v bérci. Je nutno dobře zvážit, kolik cm ve zkratu jde na úkor opravdového zkrácení končetiny a kolik na úkor třeba šikmého postavení pánve nebo deformit v oblasti páteře. Korigovat jen naměřené cm je hrubou chybou. Korigovat se má za použití olovnice při zvyšování podložení testovacími prkénky pod kratší končetinou o 0,5 nebo o 1 cm. Po každém podložení je třeba sledovat post. pánve a páteře. Ideálního postavení většinou dosáhneme podložením mírnějším, než je pouhý centimetrový rozdíl jištěný měřením. V období vývoje - tj. do 15-16 let je třeba přeměřovat nejméně 2x ročně - lépe 4x. Otázka pohybu souvisí s event. dalšími poruchami (kyčel, koleno, páteř). Pokud však jsou nevýznamné, nebo chybí, není nutné děti vůbec omezovat. Ovšem pokud mají nevhodně vysoké podložení - může vyšší fyz. zátěž působit problémy v oblasti páteře. Vše závisí na zkušenostech a odbornosti ortopeda.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o
nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých
vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti
prevence, využijte horního menu nebo navštivte
hlavní stránku Ordinace.cz.