Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Během přibývajícího věku se změny na zrakovém orgánu u jinak zdravého člověka začínají projevovat právě po čtyřicítce. Jedná se o tzv.presbyopii neboli vetchozrakost.
Při pozorování vzdálených předmětů je oko zdravé schopné rozlišit jednotlivé detaily obrazu bez tzv.akomodace.Pokud je třeba rozlišit např.čtený text, čočka,která je umístěna za zornicí, se v důsledku nervových impulsů z mozku a pomocí svalů oka vyklene, zvýší svou optickou mohutnost a umožní ostré vidění do blízka.
Bohužel po 40 roce se začne individuelně projevovat porucha vidění na blízko. Čtený text je nutno dávat do větší vzdálenosti od oka, dále než je čtecí vzdálenost - 30 - 40 cm. Většina emetropů tj.lidí, kteří nikdy do dálky brýle nenosili, ve 45 letech již brýle do blízka potřebuje.Oční čočka začíná stárnout. Probíhá v ní proces fibrotizace čočkových vláken, tím se stává čočka rigidní a není schopna akomodace do blízka.
Samozřejmě, že ženy dlouho odolávají, brýle jsou přece známkou stárnutí,a proto mají tzv.astenopeické obtíže.Ty spočívají v bolestech hlavy, slzení,pálení spojivky a víček, zarudnutí okrajů víček někdy až s ekzematozními změnami. Je s podivem, jak všechny tyto obtíže zmizí po nasazení brýlí. S postupujícím věkem dioptrií přibývá ale celková hodnota nepřevýší +3,5D.
Jinak je tomu u lidí, kteří do dálky nosí brýle, myopové,neboli krátkozrací nosící minusovou korekci. Při pohledu do blízka brýle začínají odkládat, nebo při vyšší krátkozrakosti vyžadují druhé brýle na práci do blízka s nižší korekcí.Pokud jde o lidi dalekozraké, kteří nosí plusovou korekci, tam je nástup presbyopie i před 40 rokem častým jevem. Výsledkem jsou opět dvoje brýle - na dálku a do blízka, samozřejmě do blízka jsou silnější o požadovanou sílu dioptrií na čtení.
Dále je třeba zmínit stárnutí kůže víček,tvorbu drobných vějířovitých mimických vrásek v zevním koutku, nebo drobných vrásek pod dolním víčkem v důsledku mhouření očí např. v prudkém světle.Na horním víčku často vzniká tzv.blefarochalaza což je převis kůže přes řasy a někdy i omezující shora zorné pole. Kůže víček je velmi jemná, záleží na péči o okolí víček a samozřejmě na genetické dispozici k tvorbě vrásek.Pozor, kuřačky vesměs mají v podkoží méně vaziva, kůže se stává atrofickou a tím tvorba vrásek je urychlena.
Pokud chce žena i po 40 mít mladistvý vzhled, je třeba kůži víček dodat potřebou hydrataci,výživu a ochranu před zevními vlivy. Na trhu existují stovky firem nabízejících kosmetické přípravky v různých cenových hladinách, je třeba se poradit a včas zahájit boj proti stárnutí kůže v okolí očí a obličeji. Chirurgiké řešení převislých víček je v rukou odborníků-plastických chirurgů nebo oftalmologů, kteří se touto problematikou zabývají.Faktem je, že ženy, které podstupují operaci víček jsou právě nejčastěji ve věku 40-50 let.Zde je také efekt největší, neboť v tomto věku má většina našich žen, které o sebe dbají obličej bez větších vrásek a operace očních víček je omladí určitě o 10 let.
Přidat nový komentář