S tím působení na kočky to můžu potvrdit.. Nechala jsem s jenom na chvíli kozlíkové kapky doma na stole a odešla do jiné mistnosti, a po návratu byly rozlité na koberci.. naše kočka je cítila i přes uzavřenou nádobku, ve které byly.. Je to síla.
Máš-li stres, dej si kozlík
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je jednou z nejpopulárnějších rostlin používaných při nervových chorobách např. úzkosti a nespavosti. Čínští lékaři jej podávají i při úrazech, chřipce a revmatismu. Obsahuje tzv. valepotriáty a terpenické látky, které mají sedativní účinky. Díky obsahu kyseliny valerové a izovalerové je kozlík přitažlivý pro kočky. Proto musíme při sběru i konzervaci kozlík dostatečně chránit a bránit tak jeho znehodnocení.
Jak v organismu působí?
Extrakt z rostliny příznivě působí při léčbě nespavosti. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Působí podobně jako nízké dávky léků na spaní - benzodiazepinů. Působí proti strachu, depresi a křečím. Snižuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky (snižuje bolest).
Co se používá?
Rostlina patří do čeledi kozlíkovité. Sbírá se v období od srpna do října a to podzemní část – oddenek s kořeny. Droga se rychle umyje a suší na vzdušném místě. Vzhledem k tomu, že silice je soustředěna v buňkách těsně pod povrchem, je nutné drogu mýt velice opatrně a snažit se nepoškodit povrch kořene. Droga silně voní a je nutné ji chránit před kočkami.
Výhody použití?
Užívání rostliny oceníte hlavně při léčbě nespavosti, neklidu a nervozity. Pomůže Vám při poruchách spánku a nálady, při depresích, slabém třesu, epilepsii a bolestech kloubů a svalů. Je vhodný také při psychologickém stresu, hysterických stavech, migréně a žaludečních obtížích. Dále je používána při menstruačních křečích a příznacích spojených s menopauzou.
Možná rizika?
U kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může působit bolesti hlavy, podráždění, poruchy srdeční činnosti, nespavost, suchost v ústech, žaludeční potíže, živé sny a ranní ospalost. Při předávkování se příznaky otravy projevují potížemi při chůzi, poklesem tělesné teploty a poruchami svalového tonu. Užíváte-li již nějaké léky na spaní, poraďte se o vhodnosti užívání s lékařem či lékárníkem.
Mám to brát?
Máte problémy se spánkem a jste často podráždění? Propadáte pocitu deprese a nechcete užívat silné léky? Pro zlepšení kvality spánku se doporučuje užívat 400 – 900 mg extraktu až 2 hodiny před spaním po dobu 28 dní. Maximální dávka je 15 g kořenů denně. Běžně se užívá kozlíková tinktura v dávce 15 – 20 kapek do vody několikrát denně. Dávky nutraceutické jsou 10 mg suchého extraktu, popřípadě do 50 mg kořene denně.
Přidat nový komentář