Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
Kozinec je již 2000 let nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. V Číně je používán k vyvažování životních sil neboli qi. Čínský název rostliny je huang qi, což znamená „žlutý vůdce“. Tento název vystihuje jeho léčebnou sílu.
Jedná se o rostlinu z čeledi fabaceae. K terapii jsou používány kořeny, z nichž se připravuje prášek nebo odvar. Kořen se řeže na plátky, připomínající dřevěné špachtle, které používají lékaři, chtějí-li se nám podívat do krku.
Účinky
Kozinec posiluje a reguluje imunitní systém. V Číně je volně rostoucí rostlina používána k léčení a prevenci nemocí. Kozinec zvyšuje produkci protilátek, podporuje tvorbu buněk krve, působí protizánětlivě, antivirově, antibakteriálně a antioxidačně. To vše dává tělu životní sílu a schopnost bojovat jak proti infekci, tak proti volným radikálům.
Z dalších účinků se jedná o močopudné, cévy rozšiřující a tlak snižující působení.
Dávkování
Typická dávka je 1 – 30 g prášku z kořenů. Toxicita kořenů je velice nízká, teprve až v dávce 28 gramů se projevuje snížení imunity a nemá proto význam užívat vyšších dávek.
Pro zesílení účinku je doporučována kombinace s ženšenem, lékořicí a echinaceou.
Použití
Astragalus je používán k léčbě běžného nachlazení a zánětů horních cest dýchacích - chřipky, bronchitidy, infekce vedlejších nosních dutin, protože brání zachycení virů na sliznici dýchacích cest.
Lidé, kteří na nemoci z nachlazení trpí, ho mohou užívat preventivně. I když onemocní, doba a závažnost choroby se zkrátí, protože Astragalus ničí choroboplodné zárodky hned v počátku.
Dále nachází uplatnění při léčbě poruchy krvetvorby a obnově imunitního systému pacientů po chemoterapii a ozařování. Do jisté míry je kozinec schopen chránit kostní dřeň před účinky chemoterapie, jedů a virů.
Orálně je dále používána k léčbě chronického zánětu ledvin a cukrovky, ochraně jater před působením toxických látek a jako tonikum.