Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Rybí kost se nejčastěji zapíchne do krku, nejspíš v oblasti kořene jazyka. Naštěstí většinou nezpůsobí větší zdravotní komplikace než chvilkovou bolest. Lékaři potvrzují, že s kostí v krku přicházejí častěji lidé s umělým chrupem, kteří mají sníženou citlivost v ústní dutině a tím pádem kost při žvýkání včas neodhalí. „Bolest od zapíchnuté kosti v krku mohou pociťovat při polykání, ale až jako bolest za hrudní kostí,“ říká MUDr. Jan Lejsek ze Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
Ke kosti zapíchnuté v kořeni jazyka se snadno dostanete, takže si ji můžete vyndat. Pokud se ale zapíchne až hlouběji v krku, pak není jisté, že si poradíte sami. Oblíbený a doporučovaný chléb ji sice může „vzít s sebou“ do žaludku, ale může ji také posunout ještě hlouběji do krku – na to ostatně upozorňuje i MUDr. Lejsek.
Jestliže je rybí kost hlouběji v krku, pak je nejlepší vyrazit na pohotovost nebo do nemocnice. Lékař kost vytáhne speciálními kleštěmi, jestliže na ni dosáhne. Ovšem někdy musí zvolit i esofagoskopii, při které musíte být v celkové narkóze. Pokud totiž zůstane v jícnu, mohla by ho poranit a způsobit krvácení. V případě rizika poškození stěny jícnu vás zcela jistě čeká zásah nazogastrickou sondou a případně i následné přeléčení antibiotiky.
Přidat nový komentář