Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Coriandrum sativum L.)
Příprava čaje
2 čajové lžičky řezané drogy na šálek (200 ml) vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně. Je také možné žvýkat celé plody, nebo je přidávat do jídla jako koření.
Užívaná část
Nať (Herba coriandri) | |
Plod (Fructus coriandri) |
Sběr a sušení
Krátce před dozráním sbíráme okolíky, necháme dozrát a dosušit. Používáme pouze plody, sušené zbytky rostliny odstraníme. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení drogy plísní. Sušením se ztrácí nepříjemné aroma, které někteří autoři přirovnávají ke štěnicím.
Jak vypadá
Jednoletá bylina. O vzhledu napovídá to, že patří mezi mrkvovité. Lodyha je přímá, dosahuje výšky až 1 metr. Spodní listy mají dlouhý řapík. Připomínají listy petržele. Drobné květy vytváří okolíky světle růžové barvy. Plodem je kulatá hnědá dvounažka velikosti pepře. Kvete v období června a července.
Kde se rostlina vyskytuje
Koriandr se pěstuje. S příchodem exotických kuchyní je stále častěji vidět v zahradách, truhlících a květináčích.
Co koriandr obsahuje
Mezi nejdůležitější obsahové látky patří silice, s hlavní složkou linalonem.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Koriandr se pěstuje již několik tisíc let jako léčivé koření. Byl znám jako vynikající prostředek pro prevenci a léčbu zažívacích obtíží.
Dnes: Koriandr lze použít vnitřně i zevně.
Vnitřně: Linalon, obsažený v koriandru, omezuje růst bakterií a hub, původců mnohých onemocnění u člověka. Hlavní využití koriandru spočívá v jeho vlivu na trávicí trubici – ulevuje při nadýmání a pocitu plného žaludku, mírní žaludeční nevolnost a křeče, povzbuzuje chuť k jídlu.
Při onemocněních dýchacích cest podporuje vykašlávání.
Zevně: K ošetřování vředů nebo jako mazání při onemocněních kloubů
Pozn. Stále větší oblibě se těší používání nati koriandru k ochucování jídel.
Foto: Lubomír Opletal
Přidat nový komentář