Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
Bylinková zahrádka může posloužit i jako zdroj úlevy od mnoha neduhů. Čerstvé bylinky jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek.
Pažitka podporuje trávení
Pažitka je bylinka příbuzná s cibulí a česnekem, má dlouhé trubkovité listy a fialové paličky květů. V kuchyni se v drtivé většině používá čerstvá ke zdobení pokrmů, dají se s ní však skvěle dochutit brambory, pomazánky, vejce, ryby i různé druhy studených i teplých omáček.
Pažitka výborně podporuje trávení a obsahuje velké množství vitamínu A a E, minerálních látek. Pokud si ji však vysadíme na zahrádce, dokáže některé ostatní rostliny ochránit před plísňovými chorobami a mšicemi.
Petržel posiluje imunitu a pomáhá ledvinám
Léčivé účinky petržele objevili lidé už ve středověku. Postupem času se z této bylinky stal velmi důležitý estetický i chuťový doplněk většiny domácích jídel. Známe petržel kadeřavou (kudrnku), hladkolistou a petržel kořenovou. Zatímco kudrnka se používá hlavně do polévek a salátů, z hladkolisté petrželky můžeme uvařit čaj, který povzbuzuje chuť k jídlu. Kořenovou petržel můžeme využít tradičně do polévek, avšak čaj z jejich listů ulevuje revmatikům, při těhotenských nevolnostech či při žaludečních vředech.
Celkově petržel zlepší činnost ledvin, močového měchýře a močových cest. Odvar z této byliny posílí imunitu, a pokud si s ním umyjete vlasy, dodá jim lesk a krásu. Navíc její žvýkání vyčistí dech a skryje zápach česneku.
Kopr zlepšuje fyzičku a odstraní plynatost
Pronikavou vůni kopru zajišťují éterické oleje, proto je potřeba uskladňovat ho v uzavřené nádobě. Ve starém Egyptě jej užívali k odstranění bolestí hlavy. Římané věřili, že zlepší jejich fyzičku, proto si s ním mladí gladiátoři masírovali svaly. Je první známou dopingovou rostlinou a obsahuje velké množství vitamínu C.
Kopr vonný, který roste na většině českých zahrádek, odstraní plynatost a zlepšuje trávení. V Česku se z něj tradičně vaří klasická koprová omáčka. Velkou roli však tato bylina hraje například i ve stále oblíbenějším předkrmu, lososovém tataráku. Rozumí si v kombinacích s čerstvou zeleninou, smetanou a dýní.
Libeček vyčistí organismus
Libeček je jednou z nejaromatičtějších bylinek, proto s ním musíme zacházet velmi opatrně. Je typický svou sladkou chutí, která záhy zhořkne. Přezdívá se mu rostlinné maggi a nadneseně by se dalo říct, že tato rostlina dělí lidstvo na dvě skupiny, jedni ho milují, druzí nenávidí. V Evropě má libeček celkem velkou tradici. V klášterech byl používán k výrobě bylinných likérů, jako koření, ale i jako lék.
V současnosti se používá hlavně čerstvý, nadrobno nasekaný, k dochucování. Zlepšuje trávení, pomáhá při nechutenství, plynatosti a při potížích se žaludkem a žlučníkem. Odvar z libečku má výrazné močopudné účinky, díky kterým pomáhá celkově vyčistit lidský organismus. Uleví tak při revmatu, artróze i lidem trpícím dnou.
Bobkový list sníží krevní cukr
Ve starém Řecku a Římě byla tato bylina symbolem moudrosti a slávy. Vavřínem korunovali olympijské vítěze, krále i vojevůdce. Bobkový list svou chuť uvolňuje velmi pomalu, proto se používá sušený a přidává se hned z kraje vaření. Je vhodný k ochucení omáček, nálevů, zálivek a marinád. Velmi doporučovaný je k přípravě zvěřiny. Podporuje trávení a látkovou výměnu a má lehké uklidňující a protizánětlivé účinky. Příznivý vliv má i na snižování krevního cukru.
Bazalka může sloužit jako obklad či kloktadlo
Bazalku do současné gastronomie přinesli Italové, pochází však z jižní Asie. Dá se použít čerstvá, sušená i mražená. Přidává se k těstovinám na pizzu, ke grilovanému masu, do salátů a k rybám. Podporuje žaludeční činnost, pomáhá při nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Odvar ze sušené bazalky pomáhá při nemocech trávicího traktu a při zácpě. Můžeme ho však použít i zevně k obkladům na opuchlá místa. Při kašli se dá použít i jako kloktadlo.
Rozmarýn pomůže při kašli i migréně
Rozmarýn je znám svou výraznou chutí, kterou nezmírní ani delší vaření. Proto je potřeba do všech jídel velmi citlivě dávkovat. Je nejdůležitější součástí známého provensálského koření. Zvyšuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh. Je výborným pomocníkem při kašli, astmatu, migréně a nespavosti. Zbavuje organismus nečistot a chrání mozek před volnými radikály.
Jakou bylinku nejčastěji používáte v kuchyni? Napište nám do diskuse, ale i na tento mail.
Přidat nový komentář