Kontryhel má vysoký obsah tříslovin a hořčin.
(Alchemilla vulgaris Bus, non L.)
Příprava čaje
11 čajovou lžičku řezané natě přelijeme šálkem vroucí vody (cca 2 dcl). Pijeme 2 až 3 krát denně.
Užívaná část
|
Nať (Herba alchemillae) |
|
List (Folium alchemillae) |
Sběr a sušení
Kvetoucí nať a list sbíráme po celou dobu kvetení rostliny, tedy od května do září. Sušíme rychle, ve stínu. Teplota při sušení nemá překročit 40 st. C. Drogu je nutné dobře prosušit, neboť vlhká má tendenci hnědnout, čímž se znehodnotí.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina, jejíž lodyhy jsou porostlé chloupky. 7-9 laločnaté listy vytvářejí jak přízemní růžici, tak vyrůstají na lodyze. Také povrch listů je většinou leskle chlupatý, okraje jsou pilovité. Mladé listy jsou složené podél hlavních nervů. Na listech nás může po ránu upoutat drobná kapička rosy. Na koncích lodyh se vytvářejí drobné žlutozelené květy. Kvete od května do září.
Kde se rostlina vyskytuje
Kontryhel najdeme na lukách, podél cest, na okrajích lesů.
Co kontryhelová nať obsahuje
Kontryhel má vysoký obsah tříslovin a hořčin. V malém množství jsou zde obsaženy také kyselina salicylová, silice, organické kyseliny, minerální látky a další sloučeniny, které společně vytvářejí komplex látek blahodárně působících na náš organismus.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: používal se ke stavení krvácení, proti zvracení, ošetřování modřin a bělení pih.
Dnes: používá se jak vnitřně tak zevně.
Vnitřně: Svým účinkem působí na sliznici trávicího ústrojí a zabraňuje množení nežádoucích mikroorganizmů. Nepatrně zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a usnadňuje vstřebávání živin ve střevě. Z tohoto důvodu je výhodně použití kontryhele při zánětlivých onemocněních trávicí trubice a při průjmech. Při onemocněních ženských orgánů přidáváme k vnitřnímu užívání také sedací koupele.
Již tradičně se užívá k posílení dělohy a přispívá jak k otěhotnění, tak také ke zdárnému donošení plodu a snadnému porodu.
Zevně: Kontryhel používáme ke kloktání při zánětech hrdla a dutiny ústní, k omývání při kožních nemocech a odřeninách.
Foto: http://botanika.wendys.cz/
Přidat nový komentář