Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Kontryhel obecný roste na okrajích lesů a cest, na svazích a mokrých loukách. V době květu (duben až červen) sbíráme nať, později jen listy a sušíme. Kontryhel působí svíravě a rychle uzdravuje zhnisané rány. Po extrakci zubů se doporučuje opakované vyplachování úst čajem. Kontryhel je považován za všelék při ženských nemocech: při poruchách menstruace, náchylnosti k potratům, v šestinedělí. Kontryhel poslouží i těm, kdo mají špatný spánek. Čaj nebo koupel se spolu s tinkturou z kokošky používá při oslabení svalů.
Čaj: Lžíci spaříme čtvrt litrem vody a krátce vyluhujeme.
Koupel: 200 g sušených, nebo několik dvouhrstí čerstvých bylinek dáme na noc do nádoby se studenou vodou, následující den zahřejeme a tekutinu přidáme do koupele.
Přidat nový komentář