Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
ODPOVĚĎ:
U novorozenců se ověřuje sluch prakticky hned po narození díky plošnému vyšetřování všech novorozenců ještě před propuštěním z porodnice. Tento tzv. screening se provádí zpravidla na novorozeneckém úseku dětských oddělení či na specializovaných neonatologických odděleních nemocnic druhý až čtvrtý den po porodu, a to přístrojem na záznam otoakustických emisí. V minulosti se dělal jen u rizikových novorozenců (např. s porodní hmotností pod 1 500 g nebo narozených před 32. týdnem těhotenství, s rodinnou zátěží poruchy sluchu atd.). Dnes ho pojišťovna hradí u všech novorozených dětí. Cílem vyšetření je včasný záchyt případů trvalého postižení sluchu a včasná rehabilitace.
Čtěte také: Noční pláč dítěte může ohlašovat nemoc
Miminko toto vyšetření sluchu nijak nebolí ani neobtěžuje – měření otoakustických emisí se provádí u novorozenců ve spánku nebo ve stavu klidné bdělosti. Do ucha dítěte se vloží sonda, která vysílá zvuky a zároveň zaznamenává, zda při podráždění zvukovým podnětem dochází ke kmitání tzv. vláskových buněk v uchu. Zaznamenávají se tedy projevy automatické aktivity sluchových buněk.
Jestliže sluchové buňky správně nefungují, opakuje se screening s časovým odstupem cca tří týdnů. Důvodem negativního výsledku totiž může být třeba i zbytek plodové vody v uchu. Tento rescreening provádějí pracoviště otorinolaryngologie, audiologie a foniatrie, neonatologie či dětského lékařství. Pokud vyšetření znovu "nedopadne", je už indikováno klinické vyšetření sluchu dítěte, kdy se na odborném pracovišti (většinou na ORL klinice v nemocnici) otestuje sluch podrobně. V případě potřeby pak následuje neodkladná léčba nebo co nejrychlejší kompenzace poruchy sluchu. U kojenců a batolat se vrozená hluchota řeší již většinou kochleárním implantátem, ideálně v roce a půl až druhém roce věku. Kochleární implantát je elektronická funkční smyslová náhrada umožňující sluchové vnímání přímou stimulací sluchového nervu.
Čtěte také: Celiakii lze předcházet již v prvním roce života dítěte!
Screeningovým vyšetřením novorozenců se přijde na závažné vrozené vady sluchu, jiné potíže se sluchem se ale u dítěte mohou objevit později. Proto je vyšetření sluchu povinnou součástí preventivních prohlídek. Praktický lékař, u něhož dítě registrujete, má povinnost ověřit už při první preventivní prohlídce dítěte, zda absolvovalo screeningové vyšetření sluchu. Pokud nebyl screening proveden na novorozeneckém oddělení, nebo v případě porodů mimo zdravotnické zařízení, dělá se vyšetření následně ambulantně na ORL odděleních nebo foniatrických pracovištích na základě doporučení registrujícího praktického lékaře pro děti a dorost. Orientační vyšetření sluchu je pak součástí preventivní prohlídky dětí ve 4 až 5 měsících věku, v 8, 12 a 18 měsících. Od 3 let je vyšetření sluchu součástí každé preventivní prohlídky u praktického lékaře pro děti a dorost. Nezapomeňte, že dítě je má absolvovat každé dva roky.
Pokud však máte dojem, že se sluchem vašeho dítěte není něco v pořádku, nečekejte na další termín preventivní prohlídky a lékaře na to co nejdřív upozorněte, aby vám vystavil žádanku na vyšetření u specialisty. Dobrý sluch, resp. včasné odhalení a řešení vady sluchu je velice důležité pro to, aby nedošlo k opoždění vývoje řeči a komunikace dítěte.
Čtěte také: Novorozenecká žloutenka
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP