Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
V rybnících nebo jiných stojatých vodách se vyskytuje vysoké množství mikroorganismů, které se nám při plavání nebo dovádění ve vodě dříve nebo později dostanou spolu s vodou do oka. Lidem bez kontaktních čoček je tato voda z oka brzy vyplavena slzami, kontaktní čočka ale tento přirozený proces poněkud komplikuje. Jednou z důležitých vlastností kontaktních čoček je totiž jejich ochota nasávat vodu, která je dělá snesitelné pro citlivé lidské oko. Voda plná mikroorganismů tedy může značně narušit správnou hygienu používání kontaktních čoček, v moři se ještě může přidat riziko vyplavení čočky z oka, slaná voda nebo naplavení jemného písku do oka, chlor z bazénů zas může zkrátit životnost materiálu čoček a tím i možnost dalšího použití čočky.
Do vody se tedy nejvíce hodí kontaktní čočky s nejkratší dobou výměny a s nejhygieničtější možností nošení – jednodenní čočky, které můžete po každém dni vyhodit, čímž neriskujete poškození nebo ztrátu čočky s delším režimem nošení a vyhnete se možným komplikacím z dlouhodobého nošení čoček s mikroby z vody.
Pokud nemáte možnost nosit denní čočky, někteří odborníci doporučují vyhradit si na dovolenou pár kontaktních čoček, které klasicky používáte, jen na plavání a koupání, a mimo dobu strávenou ve vodě nosit pár další, pár do vody po skončení dovolené pak vyhodit. Zároveň s tím pak být velice důsledný při čištění čoček – čistit je i mechanicky a pro desinfekci používat nejlépe peroxidový roztok, který by měl zničit 99% mikrobů.
Riziko vniknutí vody pod kontaktní čočku snižují speciální sportovní kontaktní čočky, které sedí mnohem těsněji na oku, jsou ale pro oko méně příjemné a vyhazují se tak okamžitě po sportovním výkonu.
Fakt, že je každý den s vodou potřeba použít nové kontaktní čočky v některých situacích vysloveně žádá jiné řešení. Další možností je pořídit si speciální sportovní dioptrické brýle, nebo přímo plavecké brýle s dioptriemi, které stojí kolem dvou tisíc, ale vydrží několik let.
Nošení plaveckých brýlí spolu s čočkami je krajním řešením, které představuje určité riziko podráždění oční rohovky – v malém prostoru pod brýlemi totiž není dostatek kyslíku a to po delším čase zhoršuje omezení v přístupu vzduchu k rohovce, které spolu nesou i nejmodernější kontaktní čočky.
Vodním sportům a plavání běžné používání kontaktních čoček tedy vůbec nebrání, pokud budete dodržovat správnou hygienu a dbát doporučení.