JE SKUTECNE NUTNE NAVSTEVOVAT GYNEKOLOGA PRI DIABETU 1.TYPU?JESTLI ANO,TAK PROC?JAKE PROHLIDKY BY MELI DETSTI DIABETIKOVE 1 TYPU(POTE I DOSPELI) ABSOLVOVAT V RAMCI CUKROVKY?CO VSECHNO BY MEL LEKAR NA BEZNE KONTROLE ZKONTROLOVAT?DEKUJI,ELEONORA
Kolposkopie je optická vyšetřovací metoda, která pomáhá odhalit změny na sliznici děložního čípku, případně v pochvě nebo na zevních rodidlech. Je nedílnou součástí preventivních gynekologických prohlídek a slouží k časnému záchytu přednádorových, nádorových, zánětlivých i jiných změn na děložním čípku. Včasné rozpoznání těchto změn je velmi významné pro rychlé zahájení léčby a pro následné úplné vyléčení. Proto je velmi důležité pravidelně, na preventivní prohlídky docházet. Ženám všech věkových kategorií je plně hradí zdravotní pojišťovny.
Kolposkop
Přístroj, kterým se toto vyšetření provádí se nazývá kolposkop. Je to speciální mikroskop se silným zdrojem světla umožňující 8–40ti násobné zvětšení (přiblížení) prohlížených míst. Toto přiblížení zvýrazní změny, které by mohly být při vyšetření pouhým okem přehlédnuty. Některé kolposkopy jsou vybaveny kamerou nebo fotografickým přístrojem, což umožňuje přesnou dokumentaci nálezů.
Čtěte také: Co se děje v těle, když se infikuje HPV virem?
Příprava na kolposkopii
Před kolposkopií není třeba žádná speciální příprava. Jedná se v podstatě o běžné gynekologické vyšetření. Je zcela nebolestivé, trvá pouze několik minut. Můžete být najedená. Vyšetření se neprovádí v době menstruačního krvácení. Je vhodné se 24 hodin před vyšetřením vyhnout vyplachování pochvy, používání tampónů či aplikace jakýchkoli vaginálních léků. Před vyšetřením je vhodné se vymočit.
Průběh kolposkopie
Vyšetření provádí lékař/ka, gynekolog, v každé gynekologické ambulanci. Při kolposkopii žena zaujímá polohu v polosedě na gynekologickém vyšetřovacím lehátku. Lékař nejprve zavede gynekologická zrcadla. Po správném umístění je mírně rozevře, tím dochází k fixaci děložního čípku do vhodného postavení, tak, aby jej bylo možné co nejlépe prohlédnout. Někdy samotné kolposkopii předchází ještě stěr z čípku na onkologickou cytologii. Pak probíhá samotné vyšetření kolposkopem.
Provádí se tzv. prostá kolposkopie nebo také odborněji nativní kolposkopie, při které lékař pouze setře štětičkou hlen z děložního hrdla a následně sliznici pomocí kolposkopu prohlíží. Takto lze zjistit základní změny, infekci a především zdroje krvácení.
Další fází je tzv. rozšířená kolposkopie. Nejprve se hrdlo děložní potírá 3% kyselinou octovou, která rozpustí hlen a zvýrazní případné patologické změny epitelu (sliznice). Aplikace kyseliny octové a její působení na sliznici je zcela nebolestivé, doteky namočenou vatovou štětičkou jsou vnímány pouze jako chladivé.
Dalším krokem rozšířené kolposkopie je aplikace Lugolova roztoku. Tento jodový roztok obarví sliznici děložního čípku. Některá místa nemusí barvu přijmout a zůstávají světlejší, zde je nutné provést další vyšetření, případně je dlouhodobě sledovat při pravidelných kontrolách.
V případě nálezu abnormálních změn při kolposkopii může lékař v indikovaných případech odebrat malý vzorek tkáně na histologické vyšetření.
Čtěte také: Co vás čeká při sonografii
Výsledek kolposkopie
Předběžný výsledek kolposkopie sděluje lékař ihned, pokud je vše v pořádku závisí další postup na zhodnocení stěru provedeného před kolposkopickým vyšetření. Vyšetření odebraného vzorku ze suspektní oblasti i stěru z děložního čípku trvá asi 10 - 14 dní.
K popisu změn na děložním čípku se používá speciální názvosloví. Popisuje se tzv. transformační zóna (TZ), která vlastně znamená přechodovou zónu mezi sliznicí uvnitř děložního hrdla a povrchem čípku. Dále se hodnotí cévy (V) a změny, které se jeví v kolposkopu jako mozaika (M), puntíčkování (P) a další.
Čtěte také: Gynekolog vás panenství nezbaví
Po kolposkopii
Po samotném vyšetření můžete ihned odejít domů, nejsou nutná žádná zvláštní opatření a můžete se věnovat jakékoli činnosti.