Je mi 22 let a již delší dobu mě pobolívají kolenní klouby. V lékárně mně poradili "želatinu". Existuje několik různých léků, které ji obsahuji. Nevim, podle čeho si vybírat a jak dlouho je potřeba ji užívat. Dalším problémem je její cena. Hradí na ni něco pojišťovna, nebo existuje i něco levnějšího? Eva
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Slovo kolagen je odvozeno od řeckého výrazu kólla, tedy klih nebo přeneseně lepidlo, čímž odkazuje na jeho důležitou funkci v těle – působí totiž jako jakési „pojidlo“. V těle se kolagen vyskytuje přibližně ve 30 různých typech.
„Nejčastější typy jsou Typ I, obsažený v kostech, kloubech, zubech, šlachách a kůži, Typ II, obsažený v chrupavkách, Typ III, který je hlavně v kůži, vlasech, svalech a kostech a Typ V, vyskytující se v pružné výstelce cév... Jednotlivé typy mohou své složení i měnit,“ vysvětluje ortoped MUDr. Róbert Pituch. Pro krásu je tedy dobrá kondice kolagenu v těle velmi důležitá, protože zajišťuje pružnost pleti a pomáhá udržovat hydrataci kůže. Tím zajišťuje sekundárně „mladistvý“ vzhled. Ještě důležitější je ovšem kolagen pro zdraví.
Jak se vyznat v kolagenech?
Zdravé klouby se bez kolagenu neobejdou! Tělo si tuto bílkovinu sice „vyrábí“ samo, ale s přibývajícími léty kolagenu v organismu ubývá. Užívání kolagenu proto patří do skupiny konzervativní terapie při přicházejících potížích s klouby, ale také slouží jako možnost prevence před větším plánovaným zatížením – například při sportování nebo fyzicky namáhavé práci. Existují dva různé přístupy, jak zvýšit množství či udržet potřebnou výši kolagenu v těle.
„Rozdělil bych je na kolagen v přirozené podobě, který je užíván v malých množstvích a jeho úlohou je stimulace imunitního systému, aby neodbourával vlastní kolagen a naučil se ‚mít ho rád‘. Druhou skupinou jsou přípravky, které jsou určeny jako doplnění množství kolagenu v kloubech,“ vysvětluje MUDr. Pituch rozdíl mezi kolagenem v přirozené formě, který se nachází například ve volně prodejném doplňku stravy Cemio Kamzík, a takzvanými kolagenními želatinami či hydrolyzáty, jež naopak dodávají již upravené části kolagenu do organismu cestou trávicího traktu ve větších dávkách.
„Vlastní vstřebatelnost těchto kolagenních částic a jejich transport do potřebné oblasti není ale jasně hodnotitelný,“ upozorňuje ortoped. Jinak řečeno: Kolagen v přirozené podobě stimuluje imunitní systém ve střevě a upravuje metabolismus vlastního kolagenu v těle. Kloubní výživy fungují jako suplementace kolagenu – doplnění množství kolagenu v těle.
„Pokud se pro některou z těchto variant rozhodnete, je ideální užívat cca 2× ročně po dobu 2–3 měsíců dle výrobce a doporučení,“ dodává Pituch.
Léčení kloubů přináší omlazovací efekt!
Dalo by se říci, že léčení kloubů za pomoci kolagenu přináší i efekt omlazovací. Kolagen totiž ovlivňuje vzhled a kvalitu pokožky, vlasů, nehtů i zubů.
„Efekt na vlasy a nehty bývá pacienty – a zvláště pacientkami – pozitivně hodnocen,“ připouští MUDr. Pituch. Ovšem pozor – řeč je o vnitřním užívání. Pokud jde například o pleťové anti-age krémy či šampony s kolagenem, mohou sloužit jako ochrana před zevními vlivy, ale do vnitřní struktury kůže takto kolagen nepronikne. Jeho molekula je totiž příliš velká, v přirozeném stavu je stočená do tvaru trojité šroubovice a spojená do vláken, případně sítí, navíc prostoupená a obalená molekulami cukrů a vody. Kvůli své velikosti na molekulární úrovni se proto nemůže do pokožky vstřebat a tímto způsobem vyhlazovat vrásky.