Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie.
Koenzym Q10 přísadou paliva buněčných motorů…
Koenzym Q10 je jednou z nejdůležitějších látek, vyskytujících se v živočišných buňkách. Je naprosto nezbytný pro oxidoredukční reakce a funguje jako reaktivátor buněčné energie, stabilizátor buněčných membrán a kofaktor mnoha metabolických procesů. V znatelných koncentracích se nachází především v orgánech, ve kterých probíhá intenzívní metabolizmus a výměna energie (srdce, játra).
Co mám jíst?
V lidském těle se tato látka v malém množství vytváří, je také dodávána potravou, především masem a mořskými produkty. Tato množství jsou však tak malá, že nestačí krýt případnou zvýšenou potřebu a musí být dodáván formou potravních doplňků.
Použití
Používá se při srdečním selhávání, angina pectoris, cukrovce, při vysokém krevním tlaku, současném podávání některých léčiv, které jsou toxické na srdeční sval (doxorubicin), chemoterapii nádorových onemocnění, rakovině prsu, degenerativních onemocnění mozku (Huntingtonova a Parkinsonova choroba), úbytku svalů, zvýšené únavnosti, chronickém únavovém syndromu, stimuluje imunitní systém u pacientů s virovými chorobami (AIDS), zpomaluje procesy stárnutí, v některých případech ovlivňuje příznivě také mužskou neplodnost.
Nežádoucí účinky
Látka je velmi dobře snášena, z klinických studií nevyplynuly žádné významné vedlejší účinky. V případech citlivých osob se mohou po dlouhodobém podávání v denní dávce na 100 mg objevit zažívací potíže jako je nutkání ke zvracení, průjem, ztráta chuti k jídlu, pálení žáhy a tlaky v podbřišku; tyto účinky se objevují u cca 1 % osob. Lze je minimalizovat tím, že denní dávka koenzymu nepřesáhne 100 mg a bude rozdělena do tří dílčích dávek.
Koenzym navozuje interakce s některými léčivy: inhibitory HMG CoA reduktázy (léčiva pro snížení hladiny cholesterolu) snižují sérovou hladinu koenzymu, může ovlivňovat krevní tlak a tím zvyšovat účinek některých antihypertenziv, některá léčiva používaná ke snížení krevního cukru mohou ovlivňovat aktivitu enzymů závislých na Q10, při současném podávání warfarinu může dojít ke snížení účinku tohoto antikoagulačního léčiva.
Koenzym však může naopak přispět k lepšímu účinku některých léčivých látek, např. může snížit vedlejší účinek antidepresiv, (tricyklických/fenothiazinů), beta-blokátorů a léčiv používaných při léčbě nádorových onemocnění na srdeční sval. Může také snižovat hladinu krevní glukózy a tím snižovat potřebu inzulínu.
Dávkování
Běžné podávání ve formě potravního doplňku pro zlepšení energetického obratu v organizmu, navození pocitu dobré kondice a snížení projevů stárnutí zahrnuje dávku dvakrát denně 30 mg látky ve formě tobolek (rozpuštěna v oleji). Běžně se doporučuje dávka 30 mg denně (také jako dávka udržovací) plně dostačující pro zlepšení stavu chrupu a ovlivnění parodontózy. Podává se nejlépe nalačno, půl hodiny před jídlem.
Přidat nový komentář