Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Klíšťová encefalitida může proběhnout zcela bez příznaků, případně pouze jako mírné chřipkovité onemocnění, u řady pacientů dochází k obávanému zánětu mozkových blan, mozku či míchy s četnými komplikacemi. Virus se přenáší nejčastěji přisátím infikovaného klíštěte, výjimečně požitím nepasterizovaného mléka či výrobků z něj.
Čtěte také: Klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza: co byste měli vědět
Klíšťová encefalitida probíhá v drtivé většině ve dvou fázích.
První fáze vypadá jako chřipka
Nejprve vypadají příznaky klíšťové encefalitidy jako běžné chřipkové onemocnění. Dá se s ním proto jednoduše zaměnit!
Příznaky zahrnují:
- bolest hlavy, svalů a kloubů
- únava
- mírně zvýšená teplota
- někdy bývá nevolnost nebo bolesti v krku
Infekci v první fází neodhalí často ani běžně dostupné laboratorní testy, zároveň ale zatím není postižen centrální nervový systém. U většiny pacientů obtíže spontánně ustupují do dvou až sedmi dnů. Doporučuje se klidový režim a dostatek tekutin a předepisují se léky na horečku a bolesti a vitamíny B k lepší regeneraci nervové tkáně.
Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.
Druhá fáze ve znamení bolesti
Pokud pacienti klidový režim nedodržují, mohou jim po přechodném zlepšení horečky vrátit. Doplňuje je intenzivní bolest hlavy, světloplachost, nechutenství či zvracení. Pacientům se mohou třást ruce, nohy či oční víčka, může dojít ke zpomalení řeči nebo poruchám spánku.
V této fázi nemocný vyžaduje hospitalizaci, během které se prokáže zánětlivé postižení mozkových blan. Mezi možné komplikace patří obrny hlavových nervů či končetin, porucha vědomí či selhávání životně důležitých funkcí. Nemoc je mírnější u dětí než u osob středního či vyššího věku.
Čtěte také: Měsíc sledujte místo, kde jste měli klíště
Trvalé následky
Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Tyto potíže obtěžují pacienty v práci a při běžných činnostech. Patří k nim například:
- obrny horních končetin,
- chronické bolesti hlavy,
- poruchy rovnováhy, závratě a třes,
- poruchy koncentrace, nálady nebo spánku,
- snížená výkonnost a deprese.
Ochrana před klíšťaty
Pokud se vydáte do přírody je vhodné nosit světlé oblečení (na něm jsou klíšťata a jiný hmyz lépe vidět), dlouhé nohavice a rukávy, pevnou obuv a ponožky, do kterých jsou staženy nohavice. Pokud víte, že budete v přírodě sedět či ležet, doporučujeme přibalit si nějakou podložku. Opět světlejší barvy, aby na ní případné klíště bylo dobře viditelné.
Na procházky přírodou se vybavte i repelentem. Nabídka repelentů je opravdu široká. Vybrat můžete repelentní spreje, gely, roll-ony, náramky, gumičky, náplasti či ultrazvukové přívěšky. Repelenty jsou především na bázi DEET, IR3535. Existují i repelenty na bázi přírodních silic. Pokud kombinujete opalovací přípravek a repelent, vždy naneste na kůži nejprve opalovací přípravek.
Po návratu z přírody se prohlédněte
"Po návratu z přírody se vždy pořádně prohlédněte, zda jste si s sebou nepřinesli nevítaného návštěvníka. Pokud je již klíště přisáté, je důležité ho odstranit co nejdříve a co nejšetrněji. Klíště nepotírejte olejem ani jiným mastným prostředkem. K vytáhnutí jsou vhodné speciální háčky nebo prostředky vhodné ke kápnutí přímo na klíště. Ranku poté vydezinfikujte a místo pečlivě sledujte ( i několik měsíců)," doporučuje Mgr. Pavla Horáková, lékárnice a vedoucí online poradny na Lékárna.cz.Mgr. Pavla Horáková)
Očkování se vyplatí
I když se podaří nemoc vyléčit, samotná léčba trvá velmi dlouhou dobu. Běžné jsou 3 měsíce léčení a 1 rok sledování. Takhle dlouhý výpadek ze školy nebo zaměstnání pak výrazně ovlivňuje život postiženého a návrat zpátky do běžného života. Není proto nic snazšího než těmto problémům předejít očkováním.
Potřebujete poradit, který produkt je pro vás nejlepší? Kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz.