Kdybychom si to brali osobně, pak bychom mohli považovat klíště za biologickou zbraň přírody proti lidem. Malé klíště dokáže zabít člověka klíšťovou encefalitidou, přinést mu vleklé zdravotní komplikace kvůli boreliím, ale „zvládne“ nás nakazit i chorobami, jejichž název možná dnes uslyšíte poprvé.
Jestli jste přisátí klíštěte dodnes považovali za banalitu, která by vás neměla rozhodit, pak možná začnete uvažovat jinak, až si přečtete seznam nemocí, které můžete dostat. RNDr. Dagmar Hulínská, CSC. se Státního zdravotního ústavu upozorňuje, že byste měli svůj stav bedlivě sledovat pokaždé, když jste si našli klíště a upozorňuje na to, že ideální je poslat ho na vyšetření infekčnosti.
Ehrlichióza
Lidská ehrlichióza je další infekční onemocnění přenášené klíšťaty. Původcem je bakterie, která napadá bílé krvinky, proniká do nich, čímž snižuje jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění. Ehrlichióza může mít závažné následky zvláště u lidí se sníženou obranyschopností.
Projevuje se horečnatým stavem po kousnutí klíštětem, trvajícím 3 –7 dní, často ale mnohem déle. Doprovází ho bolest hlavy, bolest svalů, horečka a zimnice, někdy i nevolnost a zvracení.
Bartonellóza
Vzácněji diagnostikované bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty a blechami především z koček a psů na člověka. Nemoc postihuje většinou chovatele koček, osoby imunodeficitní, pacienty s jiným vážným onemocněním, nebo skupiny osob žijící ve špatných hygienických podmínkách.
Poznáte ji podle toho, že v místě zakousnutí vzniká charakteristický tmavý příškvar podobný tmavšímu strupu, který se vytvoří za 5-10 dní. Dochází ke zduření nejbližších uzlin (trvá 1týden až 2 měsíce), máte horečku po dobu 4-5 dní. Běžné bývají bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, závratě bolesti zad a očí. Může dojít k zánětu spojivek, samovolným očním pohybům a ke zvětšení jater.
Léčí se antibiotiky.
Babesióza
Onemocnění přenášené též klíšťaty způsobuje prvok rodu Babesia, žijící v červených krvinkách. Onemocnění vzácně diagnostikované, trpí jim především osoby bez sleziny, případně imunodeficitní. Bývá často další infekcí doprovázející lymeskou boreliózu. Postihuje většinou pacienty starší 50 let.
Projevuje se jako mírné onemocnění bez příznaků, nebo jako závažné onemocnění s malarickými příznaky: vysoké teploty, třesavka, ikterus. Léky volby jsou klindamycin a chinin.
O „klasických“ nemocech, které přenáší klíště, se dočtete zde.
Máte nějaký zaručený způsob, jak od sebe odpudit klíšťata? Prý stačí jíst kvasnice nebo se navonět mátou. Napište nám svoji metodu prostřednictvím diskuse nebo tohoto mailu.
Přidat nový komentář