Bušení srdce. Většina lidí neví, co to znamená a jak je to ohrožuje na životě.Může se totiž jednat o arytmii.
Bušení srdce. Většina lidí neví, co to znamená a jak je to ohrožuje na životě. Může se totiž jednat o arytmii. Jedno z nejčastějších onemocnění srdce.
Arytmie jsou poruchy srdečního rytmu. Problémy s nimi má přibližně každý desátý člověk.
Lze je rozdělit do několika skupin. Termínem bradykardie se označuje rytmus výrazně zpomalený, slovem tachykardie naopak příliš rychlý. Pokud se hovoří v souvislosti s poruchou srdeční činnosti o fibrilaci, jde o takzvané míhání, kdy srdeční pohyby nejsou vůbec koordinované. V případě fibrilace síní se přestanou stahovat síně, při fibrilaci komor se srdce mění v chvějící se svalová vlákna neschopná účinně přečerpávat krev, což může vést k oběhové zástavě.
Projevují se bušení srdce nebo pocit občasného „vynechání srdce“. Lékaři je mohou odhalit pomocí EKG či jiných přístrojů pro dlouhodobější sledování srdce. Bradykardie neboli pomalý rytmu se léčí pomocí implantace kardiostimulátoru. Při léčbě život ohrožujících komorových tachykardií (zrychleného rytmu) je používán takzvaný kardioverter-defibrilátor. Jde o přístroj podobný většímu kardiostimulátoru. Monitoruje elektrické signály ze srdce a v případě vzniku závažné arytmie zasáhne.
Hlavní léčebnou metodou u ostatních tachykardií je takzvaná katetrizační ablace. Při ní se do srdce zavede katétr, kterým se nejdříve zjistí místo, kde arytmie vzniká a pak se „opraví“ pomocí radiofrekvenčního proudu. Ohřevem tkáně na vysokou teplotu se buňky, které způsobují arytmie, zničí. Tímto způsobem je možno poruchy srdečního rytmu vyléčit ve vysokém procentu případů.
Nemocní s poruchami srdečního rytmu by měli být léčeni ve specializovaných centrech. V souladu s Národním kardiovaskulárním programem existují na úrovni jednotlivých krajů specializovaná kardiocentra, jejichž náplní je také léčba arytmií. To v praxi znamená, že tato léčba je dostupná pro všechny nemocné v rozsahu celé České republiky.
Přidat nový komentář