Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Lékárníci totiž nejen, že mají přehled o novinkách na trhu, ale podle druhu bolesti, už užívaných léků a neposlední řadě svých vlastních zkušeností doporučí ten správný lék tak, aby nenadělal víc škody než užitku. Nesmíme zapomenout na to, že i běžné léky na bolest nemusí být vhodné pro děti (léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou jako např. Aspirin), těhotné a kojící ženy (např. v 3. trimestru těhotenství se nesmí užívat léky s ibuprofenem) a překážkou k užívání některých analgetik může být některé onemocnění (jako např. žloutenka u paracetamolu) nebo další užívané léky.
Co dál se můžeme od lékárníka dovědět?
- Upozorní na možné nežádoucí účinky, interakce s ostatními léky, na správné dávkování a na to, jestli brát lék na lačno, s jídlem nebo po jídle, čím ho zapít.
- Pokud se nám špatně polykají tablety, doporučí nám jiné vhodné lékové formy: rozpustné tablety, sirupy, čípky.
- V některých případech je možné léky k vnitřnímu užití doplnit nebo nahradit přípravky k lokální aplikaci jako jsou masti, krémy, gely a náplasti.
- Pokud se jedná o dlouhodobý charakter bolesti, měl by pacienta upozornit na důležitost vyhledání praktického či přímo odborného lékaře, případně pacienta k volbě odborníka vhodně nasměrovat.
Vše o bolesti a její léčbě se můžete dočíst zde.