Típnout poslední cigaretu a bez jakékoli pomoci, to dokáže jen málokdo. Všichni ostatní potřebují pomoc. Zabere víc náplast, léky nebo elektronická cigareta? Na to jsme hledali odpovědi u odborníků.
Několik otázek jsme za vás položili MUDr. Alexandře Kmeťové z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN.
Jak se od sebe liší, když se někdo snaží přestat poprvé a jiný již poněkolikáté? Měl by každý z nich zvolit jiný způsob odvykání?
"Kouření je chronické, vracející se onemocnění. Je však důležité nevnímat návrat ke kouření po jisté době abstinence jako selhání, právě naopak - poučit se. Uvědomit si, v jaké situaci pacient selhal a naplánovat důsledně předem náhradní řešení pro tuto situaci tak, aby si v budoucnu nezapálil. Jednotlivé pokusy se mohou lišit zkušeností kuřáka z předchozího pokusu. Léky se používají ty samé, jen se může změnit preparát, nebo použít kombinace."
Doporučujete nikotinové náplasti – a raději hned, nebo až když selhává vůle?
"Pokud pacient není schopen přestat kouřit bez léčby, je tato jistě indikovaná. Co se týče náhradní terapie nikotinem, je vhodné kombinovat náplast s orální formou nikotinu (tj. inhalátorem nebo žvýkačkou), protože náplast uvolňuje nikotin pozvolna a žvýkačka nebo inhalátor slouží k pokrytí akutní potřeby nikotinu."
Je dobré řešení nahradit obyčejnou cigaretu tou elektronickou?
"Elektronické cigarety jsou v ČR považovány za tabákový výrobek. Obsahují výtažek z tabáku, nejedná se o čistý nikotin, některé studie ukázaly dokonce stopovou přítomnost karcinogenů. Je však pravdou, že jsou méně škodlivé než klasické cigarety - záměrně se vyhýbám slovu "zdravější" ve spojení s tabákem!"
Kdy by měl kuřák zajít do centra pro odbornou pomoc? Kolik pak za ni zaplatí?
"Jakmile je pacient motivován k odvykání a nedaří se mu přestat, měl by vyhledat odbornou pomoc. V Centrech pro závislé na tabáku, kterých je po celé ČR kolem 35, je léčba hrazená zdravotními pojišťovnami - pacient hradí pouze 30 Kč poplatek za vyšetření. Naopak, léky hrazené nejsou, ty si pacient musí hradit sám."
A na kolik takové léky přijdou?
"Léky jsou indikovanány u fyzicky závislých pacientů a slouží k potlačení abstinenčních příznaků. Jejich cena se liší dle preparátu, pohybuje se kolem ceny krabičky - krabičky a půl cigaret denně (tj. cca 2 000 Kč měsíčně). Většina pacientů však za cigarety dá víc - nicméně 70 Kč denně za krabičku "bolí méně" než dát najednou 2 000 za léky."
Jak dlouho trvá obvykle proces odvykání - a po jaké lhůtě o sobě může kuřák říci, že už to zvládl.
"Kouření je závislost jako každá jiná. Pacienty zpravidla považujeme za abstinenty po roce nekouření, nicméně platí to samé jako např. u alkoholiků - jakmile chtějí udržet abstinenci, nesmí si již nikdy dát skleničku (resp. cigaretu), protože se jednak aktivují receptory pro nikotin, jednak se vrátí k naučenému chování, tím pádem je 99% šance, že začnou kouřit. Postoj abstinujícího kuřáka k cigaretám již nikdy nebude takový, jako postoj nekuřáka. A návrat ke kouření v ambulanci vidíme i po desítkách let. Je potřeba během celého zbytku života zvýšené ostražitosti a pamatovat si, že i jedna cigareta, nebo dokonce i jen potažení z cigarety jej může vrátit ke kouření!"
Chcete přestat s kouřením? Víme, že to není jednoduché a my vám s tím pomůžeme. Nabízíme velké množství přípravků, které vám odvykání usnadní. Nakupte online na Lékárna.cz.
Přidat nový komentář