Stopy krve na toaletním papíru by vás měly nasměrovat do ordinace vašeho lékaře. Nejčastěji se bude jednat o hemoroidy. Krev ve stolici je ale příznakem i mnoha dalších onemocnění, často velmi vážných, jako jsou rakovina tlustého střeva, Crohnova choroba nebo žaludeční a dvanáctníkové vředy.
Krev ve stolici je relativně častý příznak, který by se neměl podcenit a vždy by měl být konzultován s lékařem. Někdy je množství krve tak malé, že prostým okem nelze rozeznat. V takovém případě mluvíme o okultním krvácení. Tento stav je možný detekovat pouze testem na okultní krvácení. Častěji si ho člověk krve všimne na toaletním papíře, kdy je nejnápadnější jasně červená krev. Jasně červená krev není natrávená a pochází z dolní části trávicího traktu. Dochází-li však ke krvácení ve vyšších částech trávicího traktu, krev se částečně natráví, a pak zbarvuje stolici do černa.
Samodiagnostické testy, které nabízí jednoduché a diskrétní použití u Vás doma, je možné zakoupit na Lékárna.cz.
Nejčastější příčiny krve ve stolici
1. Krvácení z jícnu: Krvácení z jícnu se může projevit buď zvracením krve, nebo jejím průchodem přes žaludek do střev. V takovém případě nalézáme ve stolici černou natrávenou krev. Příčin je celá řada. Kromě zánětů jícnu bych zmínil tzv. Mallory-Weissův syndrom. Jeho podstatou je, že při úporném zvracení či kašli dojde k poškození sliznice jícnu a ta začne krvácet. Je to mnohem častější, než by se zdálo. Krvácení z jícnu může vycházet i z jícnových varixů, které se vyskytují u pokročilých forem cirhózy jater.
2. Žaludeční a dvanáctníkové vředy: Mohou se projevit dlouhodobými drobnými ztrátami krve, které ve stolici nejsou okem viditelné, nebo se může jednat o krvácení větší. V tom případě bude krev ve stolici černá a natrávená. Často se vyskytují i další příznaky vředů – u žaludečního vředu je to bolest a nevolnost po jídle, u vředu dvanáctníkového je to naopak bolest na lačno, která po jídle vymizí. Neléčený vřed může i prasknout a proděravět stěnu žaludku či dvanáctníku. To se projeví prudkou bolestí břicha a následně hrozí vznik smrtelně nebezpečné infekce dutiny břišní.
3. Autoimunitní neinfekční záněty: Jde o záněty trávicího traktu, které jsou způsobeny abnormální imunitní reakcí našeho organismu. Imunitní systém v takové situaci napadne buňky stěny trávicího traktu a to může způsobit řadu obtíží včetně smrtelných komplikací. Postižena může být trávicí soustava v celé své délce, ale nejčastěji postiženou částí jsou střeva – tenké střevo u Crohnovy choroby a tlusté střevo u ulcerozní kolitidy. U Crohnovy choroby se bude vyskytovat krev červená či tmavá podle místa zánětu, u ulcerózní kolitidy jde typicky o krev červenou nenatrávenou. Nemoci bývají dále provázeny průjmy, zvýšenou teplotou, někdy se vyskytují křeče, bolesti břicha, nucení na stolici a někdy nalézáme ve stolici hleny (zejména u ulcerózní kolitidy). Smrtelnými komplikacemi je protržení zánětem narušené stěny střeva a následný zánět pobřišnice.
4. Infekční záněty střev: Krev ve stolici se může nacházet například u bakteriální infekce salmonelou (salmonelóza), shigellou (úplavice) a campylobacterem. Doprovází je někdy zvýšená teplota a úporné průjmy. Pokud podobným příznakům předcházela konzumace jakékoliv podezřelé potraviny, je pravděpodobnost infekčního zánětu vysoká.
Proti průjmu doporučuje Lékárna.cz tyto léky a přípravky.
5. Rakovina tlustého střeva (kolorektální karcinom): Nález krve ve stolici je pro některé formy rakoviny tlustého střeva typický. Krev bývá červená (podobně jako u hemoroidů) nebo se jedná pouze o okultní krvácení neviditelné pouhým okem. Podstatné je, že vzniku rakoviny tlustého střeva často předchází několik let trvající existence nezhoubného krvácejícího polypu (výrůstku ve střevě) a ten se dá bez komplikací odstranit poměrně jednoduchým endoskopickým zákrokem.
Varovné je, pokud nález červené krve ve stolici doprovází: vyšší věk pacienta, výskyt nádorových onemocnění v rodině, mužské pohlaví, nechtěná ztráta na váze, nechutenství, střídání průjmu a zácpy a chudokrevnost.
6. Hemoroidy: Tyto krvácející žilní výchlipky sliznice konečníku jsou nejčastější příčinou nálezu krve ve stolici. Krev je jasně červená, vyskytuje se spíše na povrchu stolice a nachází se i na toaletním papíře, kterým se utíráte. Pokud tedy naleznete červenou krev ve stolici a na toaletním papíře, není to důvod k předčasné panice – budou to zřejmě hemoroidy. Přesto je návštěva lékaře a další vyšetření na místě. Dokonce, i když jsou při následném vyšetření hemoroidy nalezeny, je vhodné ve vyšetřování pokračovat – nejlépe provést kompletní kolonoskopii. Nález krve ve stolici a současná přítomnost hemoroidů může být pouhá shoda náhod – nelze se stoprocentní jistotou říci, že krev pochází právě z hemoroidů.
Lehčí formy je možné řešit doma volně prodejnými přípravky ve formě mastí na hemeroidy, krémů, čípků, ubrousků. Tyto produkty je možné zakoupit z pohodlí domova na Lékárna.cz.
7. Anální fisura: Anální fisura (řitní trhlina, konečníková prasklina) je silně bolestivé natržení sliznice konečníkového kanálu. Fisury jsou často způsobené průchodem většího objemu tvrdé stolice. Projevují se trvajícími bolestmi zejména po vyměšování. Spolu s bolestí přinášejí i krvácení a velice úporné pálení.
U análních fisur jsou vhodné přípravky s obsahem kyseliny hyalurovoné, která velmi napomáhá regeneraci a hojení těchto choulostivých prasklinek. Tyto produkty má v nabídce Lékárna.cz.
8. Divertikulóza: Divertikl je malá vychlípenina tlustého střeva, která vzniká při vytlačování tuhé stolice (defekace). V důsledku toho se nadměrně zvyšuje tlak ve střevě a sliznice se může vychlípit ven. Divertikly mohou být příčinou krvácení do stolice. Pokud je těchto výchlipek hodně, tak hovoříme o divertikulóze.
9. Krvácivé stavy: Sem bych zařadil poruchy srážení krve, které se mohou vyskytnout vrozeně nebo vzniknou během života. Narušení srážecího systému je často dáno vlivem protisrážlivých léků jako je například warfarin. Častější krvácení z trávicího traktu také způsobují léky podobné aspirinu. Ke krvácení může docházet kdekoliv a podle toho bude vypadat vzhled krve ve stolici. Kromě krve ve stolici se v takovém případě může vyskytovat i krev v moči.
10. Zbarvení stolice potravou: Zabarvení stolice do červena či černa mohou způsobit i některé potraviny (například borůvky, červená řepa a mnoho dalších). Podobný vzhled stolice mohou způsobit i doplňky stravy obsahující železo.
Příčin, které mohou způsobit přítomnost krve ve stolici je mnoho, a proto je důležité nechat se vyšetřit lékařem.
Pokud vás toto téma zajímá, nepřehlédněte ani další díl seriálu.
Pokud vás trápí hemoroidy, či jiné potíže, můžete se poradit s lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Otázku pošlete mailem, nebo ji položte na chatu. Poradna funguje ve všední dny i o víkendu.
Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
Přidat nový komentář