Velká část nemocných netuší, že potíže s močením může způsobovat hyperaktivní močový měchýř.
Mnoho se o tomto onemocnění na veřejnosti nemluví a veřejně se k němu přiznat vyžaduje zpravidla značnou dávku odvahy. Je to ale problém, který trápí téměř jednu čtvrtinu žen po čtyřicítce. A omezení, která způsobuje, jsou často tak zásadní, že mnohým ženám naruší jejich každodenní život. Řeč je o dysfunkci dolních cest močových, která vyvolává akutní a nepřekonatelný pocit na močení. Ten přichází velmi náhle a ženy s touto poruchou jsou tak vystaveny akutnímu stresu, jak danou situaci rychle vyřešit. Komplikací se tak pro takto nemocné může stát nejen cestování na dovolenou ale třeba i běžná cesta na nákup. Možností léčby je několik, mnoho žen však lékaře nevyhledá kvůli studu.
Dysfunkce dolních cest močových označovaná jako hyperaktivní močový měchýř se týká častěji žen, ale vyskytuje se i u mužů. Poruchou trpí zejména ženy starší 50 let, ale může trápit i mnohem mladší pacienty, dokonce i děti. Zatímco u žen mladších 25 let se onemocnění vyskytuje přibližně v 5 %, nejvíce případů zaznamenáváme u žen po menopauze. Ve věku nad 65 let už toto onemocnění pozorujeme u 31 % žen. Hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje tzv. urgencí, tedy akutním pocitem na močení, které lze těžce oddálit. Tenhle stav může a nemusí být provázen únikem moči. Takové akutní nutkání se pak objevuje několikrát denně (8 a vícekrát). Celosvětově se odhaduje, že se tento problém týká přibližně 100 milionů lidí. Alarmující však je, že více než polovina z nich nikdy nevyhledá lékaře.
Raději zůstat doma, než cestovat autobusem
Pokud autobus nemá toalety, velmi snadno se jim může stát, že budou muset několikrát během cesty řidiče prosit o zastavení, a budou tak vystaveni zvědavým pohledům ostatních cestujících. Nepochopení druhých může vyvolat i konfliktní situace. Většina pacientů si proto dovolenou odpustí a zůstane raději doma.
Manžel chce na dovolenou, já ale nemůžu
Zrušení dovolené však může vyvolat nesouhlas a nepochopení u partnera. Ne každý partner totiž chápe obavy a potřeby toho druhého, může tak dojít k řadě partnerských nedorozumění nebo i k vzájemnému odcizení. Onemocnění navíc často ženám zkomplikuje i sexuální život, což může zásadně narušit kvalitní partnerské soužití. Vztahu neprospívá ani neustálý stres a strach ze společenského ponížení. Pacienti pak ztrácí sebevědomí a sebedůvěru.
Můžu jen tam, kde vím, že jsou toalety
Při tomto onemocnění se musí naplánovat veškeré denní aktivity tak, aby měl pacient možnost v případě potřeby zajít si rychle na záchod. Mnoho žen má problém vyrazit na nákup do neznámého prostředí, natož překonat větší vzdálenosti. Proto se pacienti s touto poruchou většinou ani nemohou vydat na výlet do terénu, kde nemají "zmapovány" toalety. V zahraničí je pro mnoho pacientů komplikací jazyková bariéra, která jim brání rychle se na ně doptat. Mnozí z nich by měli chuť cestovat a poznávat nové věci. Obavy z ponížení, že danou situaci nezvládnou, jsou ale silnější.
Svůj podíl má káva, obezita i deprese
U pacientů se také vyskytuje častý pocit nucení na močení nejen přes den ale i v noci. Pro mnoho žen to znamená i méně kvalitní a přerušovaný spánek. Příčin vzniku hyperaktivního močového měchýře může být hned několik. Může se jednat o poruchu svalstva v okolí močových cest, ale může být také důsledkem dříve prodělaných infekcí nebo onemocnění močové soustavy (ozařování malé pánve, nádory, kámen v měchýři). Někdy není primární příčina známá. Mezi rizikové faktory patří obezita, užívání alkoholu, kofeinu, deprese, u žen i počet porodů.
Léčba existuje, nebojte se zeptat
Hyperaktivní močový měchýř je dnes možné efektivně léčit a pacienti tak nemusí být vystaveni tolika stresovým situacím. Díky moderní léčbě je toto onemocnění přestane obtěžovat. Důležité je správně určit diagnózu a k tomu je užitečné, pokud si pacientky vedou detailní poznámky týkající se frekvence močení nebo vymočeného množství, tzv. „mikční deník“. Prvním léčebním krokem je úprava životního stylu, redukce hmotnosti, cvičení a posílení svalů pánevního dna. Přestože režimová opatření jsou účinná, většina pacientů s hyperaktivním močovým měchýřem potřebuje léky, tzv. anticholinergika. Působí uvolnění svalů močového měchýře a tím urgence zmírní nebo zcela odstraní. Nežádoucí účinky jako je sucho v ústech a zácpa jsou eliminované moderními preparáty této skupiny tzv. 3. generace a jejich snášenlivost je výborná. Bohužel mnoho žen na problém s hyperaktivním močovým měchýřem rezignuje s přesvědčením, že se jedná o přirozený proces stárnutí nebo se jednoduše stydí za svým lékařem zajít. Situaci přitom může řešit se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo urologem, využít ale může i specializované urologické ambulance.
Přečtěte si také
Zvětšená prostata - opomíjený zdravotní problém
Martina: můj nový život začal v 55 letech
Zdravá rodina má v kalendáři preventivních vyšetření zdarma
Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.