Stovka žen v České republice už podstoupila stejný preventivní zákrok jako hollywoodská hvězda Angelina Jolie a další stovka na ně čeká. Angelina si dala chirurgicky odstranit prsa kvůli vysokému riziku, že onemocní rakovinou . „Je to jedna z možností léčby,“ komentuje informaci doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. Lékařské fakulty UK a Nemocnice Na Bulovce, vedoucí Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu.
„Profylaktická mastektomie (subkutánní mastektomie) představuje jednu z možností léčby nezhoubného postižení prsu u žen s vysokým rizikem rakoviny prsu. Týká se to především žen, u kterých matka nebo její sestra onemocněla rakovinou prsu a na základě genetického vyšetření byla zjištěna u nich tzv. mutace genů BRCA1 nebo BRCA2. Nosičství mutací genů BRCA1 a BRCA2 je spojeno s vysokým celoživotním rizikem vzniku zhoubného nádoru prsu - uvádí se, že do 70.roku života onemocní tyto ženy rakovinou prsů až v 85 %,“ vysvětluje docent Měšťák.
Prevence rizika
„Nosím v sobě vadný gen BRCA1, který výrazně zvyšuje riziko rakoviny prsu a vaječníků. Lékaři odhadli, že riziko onemocnění rakovinou prsu je 87 procent a rakoviny vaječníků 50procentní,“ popsala 37letá Jolie, matka šesti dětí deníku New York Times.
„Rozhodla jsem se být proaktivní a minimalizovat riziko, co nejvíc to jde. Rozhodla jsem se pro preventivní dvojitou mastektomii. Začala jsem s prsy, protože riziko onemocnění rakovinou prsu je mnohem vyšší a operace je složitější,“ uvedla Jolie.
České pacientky jsou testované
Ženy v Čechách jsou testovány na BRCA1 nebo BRCA2 gen v případě, že se v rodině opakovaně vyskytuje rakovina. Hlavně se podle ní testují ženy z rodin, kde onemocněla maminka, teta, babička pacientky, a nebylo jim ještě 50 let. Plošně se tato vyšetření nedělají. Žádná česká žena, která má na testy nárok, o ně nepřijde. "Vždycky dostane návrh na vyšetření. Může se nechat otestovat. Pravda je, že některé ženy si to nepřejí, protože si nepřejí znát svoji rizikovost. Když se mutace prokáže, tak řeší stejnou situaci jako Angelina Jolie. Přítomnost mutace genu BRCA1 totiž znamená vysokou pravděpodobnost onemocnění," vysvětlila primářka specializovaného pracoviště pro diagnostiku a léčbu zhoubných i nezhoubných nemocí prsu Breast unit Prague Miroslava Skovajsová.
Herečka popsala, že proces odstranění prsní mléčné žlázy a tkáně trval dva měsíce. Poslední zákrok Jolie podstoupila koncem dubna. Hlavní operace, při níž je vyjmuta tkáň a místo ní jsou vloženy dočasné vycpávky, trvala osm hodin.
„Probudíte se s hadičkami a vycpávkami v prsou. Je to jako science fiction. Ale už pár dní po operaci se můžete vrátit do normálního života,“ popsala Jolie. Prsní implantáty jí pak lékaři voperovali za dalších devět týdnů. „Procedura v posledních letech velmi pokročila a výsledky můžou být nádherné,“ poznamenala herečka.
Primární operace i rekonstrukce
„Na klinice plastické chirurgie 1. LF UK a Nemocnice Na Bulovce bylo zřízeno v roce 2004 Centrum komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu, jediné toho druhu v naší republice, které umožňuje začleněním chirurga-onkologa do léčebného onkologického programu uskutečňovat nejen primární operaci prsu s nádorem, ale také jeho okamžitou či odloženou rekonstrukci. V případě nositelek mutace genů BRCA 1 a BRCA 2 provádět potom okamžitou rekonstrukci prsů po odstranění rizikové prsní žlázy,“ říká docent Měšťák.
Zdroj: novinky.cz
Přečtěte si také
Mamograf někdy na vyšetření prsu nestačí
Plastika může být i prevencí rakoviny prsu
Mamografie odhalí i nehmatné nádory
Co si o takové preventivní léčbě myslíte? Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář