Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Když hubnout, tak jedině s odborníky

( Eva Vlastníková | přečteno: 9732x )

Rozhodli jste se zhubnout, ale v současné přemíře informací o potravinách si nejste jistí, čemu nebo komu vlastně věřit. Smršť dobrých a zaručených rad si často protiřečí, a tak je nejlépe se obrátit na odborníka. Poradíme vám, jak jej poznat.

shutterstock.com

V současné nabídce různých odborníků existují dvě skupiny: výživoví poradci a nutriční terapeuti. Základní rozdíl mezi nimi je ve vzdělání. Výživového poradce může dělat každý, kdo má živnostenské oprávnění, bez ohledu na vzdělání. Proti tomu nutriční terapeuti musí skládat znalostní zkoušky a průběžně se vzdělávat.

Vzdělaný specialista posoudí, kde děláte chyby

„Vedle nutričních terapeutů, kteří za sebou mají specializované vyšší odborné či vysokoškolské vzdělávání s nutností celoživotního studia, totiž stojí absolventi nejrůznějších rekvalifikačních kurzů,“ potvrzuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti pro výživu.

Se skutečným odborníkem můžete konzultovat například "rady" z dobře prodávaných bestsellerů. Jasně a srozumitelně vám vysvětlí, v čem má autor pravdu a v čem se naopak mýlí. Diet je mnoho, často nemají požadovaný účinek, ale naopak vyvolávají nežádoucí jojo efekt. Odborník vám dokáže vysvětlit zdravotní rizika.

Vzdělaný odborník ví, že v zásadě je možné jíst vše, záleží ale na tom kdy a v jakém množství. Nebude proto vydávat žádné striktní zákazy, ani nebude předkládat striktně nastavené, které vedou k nedostatečnému nebo nevyváženému příjmu živin. Rady typu  „nikdy nejezte ovoce s bílkovinami“, „večer smíte jíst pouze sacharidy“, „bílkoviny jezte pouze večer“, nikdy ne ráno, „nepijte mléko“ a podobně od něj neuslyšíte,“ dodává MUDr. Pavel Dlouhý z Fóra zdravé výživy.

 

Kdy raději od poradce odejít?

- Nedoporučuje vám systematické změny a zařazení pohybu, jeho rady se týkají jen jediné oblasti výživy

- Nebere ohled na váš životní styl, zaměstnání a denní rytmus

- Tvrdí, že vaši nemoc můžete vyléčit užíváním výživových doplňků

- Má připravený univerzální jídelníček, který vám nemusí vyhovovat (úředník nemůže jíst stejně jako dělník na stavbě)

- Nezjišťuje osobní a rodinnou anamnézu, neprovádí základní vyšetření a měření (např. bazální metabolismus),

- V doporučení vynechává některou ze složek potravy (například sacharidy)

- Hubnutí zakládá pouze na užívání doplňků stravy (které vám pak prodává), slibuje úbytek váhy větší než 4 kg za měsíc

 

A poslední doporučení odborníků: Výživové poradenství pro nemocné osoby spadá výhradně do pravomoci nutričního terapeuta a lékaře!

O výživě při dietě, ale i té, kterou musíte držet při léčbě, se dočtete víc na www.receptnazdravi.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

83%
17%
Zatím hlasovalo 82 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Kdo může za nadváhu?

V dnešním článku začneme hovořit více o konkrétních problémech týkajících se problematiky hubnutí a udržování stálé tělesné hmotnosti. Hovořit o specifických strategiích hubnutí však vyžaduje porozumět základním příčinám nadváhy.

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce