Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Na trhu jsou i čistící pomůcky pro první prořezané zoubky. Jsou to například tzv. prstáčky, gumové návleky na prst s naznačenými štětinkami, kterými maminka může "ošmidlat" první zoubky.
Kousáčky a startovací pasty
Mladším batolatům je možné svěřit tzv. kousáčky, tj. malé kartáčky, které mají měkké štětinky na obě strany. Dítě, které si rádo vkládá do pusinky rozličné předměty, se naučí do kousáčku kousat. To je samozřejmě jen hra na čistění zoubku, ale dítě si snáze zvykne na opravdové čistění, které pak provádí maminka. Sortiment dětských zubních kartáčků i zubních past pro děti je dostatečný. Zubní lékař nebo dentální hygienistka nejlépe poradí, co si opatřit. Startovní zubní pasty pro malé děti by měly obsahovat méně fluoridu a neměly by obsahovat ani výrazné, ale ani ovocné chuťové ingredience. Ty první by dítě mohly dráždit a znepříjemňovat čistění, ty druhé by je mohly svádět k polykání pasty, což je také nevhodné.
Zpočátku zubní pastou šetříme
Do dvou až tří let dítěte by se měly zubní pastou vždy jen "umazat" konce štětinek, teprve ve třech letech se může dát na kartáček množství pasty velikosti hrášku. Do tří let by se mělo dětem provádět čištění zubů pravidelně alespoň jednou denně, nejlépe při večerním koupání. Pak ale už nic sladkého před spaním.
Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobiologického testu.
Přidat nový komentář