Inzerce https://www.lekarna.cz/posileni-imunity/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=posileni-imunity

Kdy si pravidelně měřit krevní tlak?

( | přečteno: 25843x )

Pravidelně by měli měřit krevní tlak pacienti s hypertenzí i zdraví lidé nad 50 let.

Krevní tlak by si samozřejmě měli měřit všichni, kdo jsou léčeni pro arteriální hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Dále pacienti s onemocněním srdce a cév, tedy po infarktu nebo cévní mozkové příhodě, ale i ti, kteří mají přítomný některý rizikový faktor ischemické choroby srdeční a rozvoje aterosklerózy. Tedy obézní pacienti, diabetici, nemocní se zvýšenými hladinami cholesterolu a ostatních tuků, kuřáci.

Pravidelně by měli měřit krevní tlak i zdraví lidé nad 50 let. Krevní tlak s věkem stoupá a čím dříve se zjistí arteriální hypertenze, tím dříve se může začít s léčbou a tím méně je škodlivému vlivu vysokého krevního tlaku organismus vystaven.

Proč je důležité sledování krevního tlaku doma?

Lékař se při zavedení a úpravách léčby arteriální hypertenze řídí tlakem naměřeným v ordinaci a ten může být ve skutečnosti významně vyšší než mimo zdravotnické zařízení. Léky jsou pak předávkovány a důsledkem je nízký krevní tlak mimo ordinaci, který se může projevovat závratěmi, únavností nebo kolapsy při postavení. Velmi citliví jsou na nízký krevní tlak (hypotenzi) staří lidé a diabetici. Staří lidé jsou také velmi často právě ti, kteří jsou z návštěvy lékaře v takovém stresu, že jim je i přes intenzivní léčbu opakovaně naměřen vysoký krevní tlak a léky jsou neustále přidávány.

Lékař je ale ve zcela jiné situaci, pokud mu pacient přinese z domova záznam o hodnotách krevního tlaku v různou denní dobu v několika dnech. Nemusí se pak při rozhodnutí o tom, jakou a jak silnou léčbu volit, spoléhat jen na hodnotu změřenou v ordinaci.

Domácí kontroly krevního tlaku by tedy měly být samozřejmostí u všech lidí léčených pro arteriální hypertenzi. Ti by se měli měřit tak jednou týdně. Pokud je krevní tlak dlouhodobě stabilní, není nutné měřit tak často, ale naopak, pokud se mění léčba, je výhodou měření třeba i několikrát denně. Velmi důležité je domácí měření u pacientů, kteří mají v ordinaci lékaře stále vysoký krevní tlak a užívají už několik léků na jeho snížení. V této situaci je třeba vyloučit syndrom bílého pláště.

Tlakoměr by neměl chybět v domácnosti pacientů s jakýmkoliv onemocněním srdce a cév, u diabetiků a pacientů s ostatními rizikovými faktory cévního postižení (obezita, hypercholesterolemie, kouření). S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.

Pokud nemáte vysoký krevní tlak ale je vám nad 50 let, svůj krevní tlak byste měli znát. Pokud nechodíte k lékaři pravidelně kvůli jiné nemoci, je vám krevní tlak měřen jednou za dva až pět let, což je málo. Toto vyšetření nebolí a tělo nijak nezatěžuje. Čím dříve se odhalí arteriální hypertenze, tím lépe.

Pokud chcete dbát o své zdraví a mít jistotu, že váš krevní tlak je v normě, můžete si tlak pravidelně měřit v jakémkoliv věku.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Jindra
3x

Ukázal jsem svůj OMRON se stabilně 130/80,zbytečné,tak jsem ji dal video.Říkal jsem ji,že je to syndrom bílého pláště,nebylo to chopna pochopit.Léčím se 400mg Argininu(je to minimální dávka,kulturisti berou 1,5gr.),večer na lačno.Po jídlé to nefunguje,zase to leze na horu.Ráno tak 115/75,večer 125/82.Doplňuji vit E,C,B,koenzym,hořčík s vápníkem,zinkem,D a K,vitamin A,selen z česneku.Léčím se sám po hrůzách,kdy jsem byl se 170/115 posílán neurologem a OL půl roku na psychiatrii.Mám z toho zničené zdraví.Česnekem a argininem si zároveň léčím poškozenou paměť,posiluji imunitu,prevence rakoviny,především žaludku,prostaty a střeva,léčí astma(arginin i česnek)prevence cukrovky a nemoci ledvin(hnoje na léčení vys.tlaku s diuretikama,které poškozují ledviny).Vše na ulož to stahuj rapidshare pod NWO.Dvoudenní video s OMRONEM,výsledky preventivek(těch 170/115),články Dr.Matthiase Ratha,články o argininu,česneku,hnůj,co mi byl předepsán,přestože mám 130/80(EGILOK,poškozuje nadledvinky,zhoršuje astma,způsobuje bolesti hlavy,únavu,nevolnost,bolesti břicha,závratě,zrakové poruchy,poruchu spánku,dušnost).


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

82%
18%
Zatím hlasovalo 95 lidí

Mohlo by vás zajímat

Slaný roztok do konvičky

Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď

Ustupující dásně: Co je způsobuje a jak jim předcházet?

Zdravé dásně mají většinou růžovou barvu a těsně přiléhají k zubům. Dáseň pokrývá zuby od čelistní kosti až po viditelnou korunku zubu a tvoří ochrannou bariéru, která zabraňuje pronikání zánětlivých bakterií ke kořenům zubů a do čelisti. Zároveň zajišťuje pevné ukotvení zubů. Pokud se však začnou v ústech hromadit bakterie, může to vést k onemocnění dásní a jejich ustupování.

Chronický stres aneb různé lidi stresují různé věci

Dneska snad už nikoho nepřekvapí souvislost mezi stavem psychiky a tělesna, neboli psychosomatika. I proto Světová federace pro duševní zdraví iniciovala v roce 1992 oslavu duševního zdraví, která připadla na 10. října. Cílem bylo a je poukázat na duševní poruchy, které mají negativní vliv na kvalitu života stále větší části populace. Jednou z prokazatelných příčin těchto nemocí je chronický stres. Tedy ten, který probíhá dlouhodobě.

Dluh na zdravotním pojištění. Kdy hrozí? A co dělat?

Zdravotní pojištění musí mít zaplacené všichni. Může se ale stát, že vám přijde upozornění z pojišťovny, že u ní máte dluh. Ten mnohdy vzniká i z nevědomosti – nevíte, že platit máte. Třeba žijete v domnění, že za vás pojistné odvádí stát či zaměstnavatel. Co v takové situaci dělat?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce