Pravidelně by měli měřit krevní tlak pacienti s hypertenzí i zdraví lidé nad 50 let.
Krevní tlak by si samozřejmě měli měřit všichni, kdo jsou léčeni pro arteriální hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Dále pacienti s onemocněním srdce a cév, tedy po infarktu nebo cévní mozkové příhodě, ale i ti, kteří mají přítomný některý rizikový faktor ischemické choroby srdeční a rozvoje aterosklerózy. Tedy obézní pacienti, diabetici, nemocní se zvýšenými hladinami cholesterolu a ostatních tuků, kuřáci.
Pravidelně by měli měřit krevní tlak i zdraví lidé nad 50 let. Krevní tlak s věkem stoupá a čím dříve se zjistí arteriální hypertenze, tím dříve se může začít s léčbou a tím méně je škodlivému vlivu vysokého krevního tlaku organismus vystaven.
Proč je důležité sledování krevního tlaku doma?
Lékař se při zavedení a úpravách léčby arteriální hypertenze řídí tlakem naměřeným v ordinaci a ten může být ve skutečnosti významně vyšší než mimo zdravotnické zařízení. Léky jsou pak předávkovány a důsledkem je nízký krevní tlak mimo ordinaci, který se může projevovat závratěmi, únavností nebo kolapsy při postavení. Velmi citliví jsou na nízký krevní tlak (hypotenzi) staří lidé a diabetici. Staří lidé jsou také velmi často právě ti, kteří jsou z návštěvy lékaře v takovém stresu, že jim je i přes intenzivní léčbu opakovaně naměřen vysoký krevní tlak a léky jsou neustále přidávány.
Lékař je ale ve zcela jiné situaci, pokud mu pacient přinese z domova záznam o hodnotách krevního tlaku v různou denní dobu v několika dnech. Nemusí se pak při rozhodnutí o tom, jakou a jak silnou léčbu volit, spoléhat jen na hodnotu změřenou v ordinaci.
Domácí kontroly krevního tlaku by tedy měly být samozřejmostí u všech lidí léčených pro arteriální hypertenzi. Ti by se měli měřit tak jednou týdně. Pokud je krevní tlak dlouhodobě stabilní, není nutné měřit tak často, ale naopak, pokud se mění léčba, je výhodou měření třeba i několikrát denně. Velmi důležité je domácí měření u pacientů, kteří mají v ordinaci lékaře stále vysoký krevní tlak a užívají už několik léků na jeho snížení. V této situaci je třeba vyloučit syndrom bílého pláště.
Tlakoměr by neměl chybět v domácnosti pacientů s jakýmkoliv onemocněním srdce a cév, u diabetiků a pacientů s ostatními rizikovými faktory cévního postižení (obezita, hypercholesterolemie, kouření). S jeho výběrem vám pomohou v lékárně nebo prodejně zdravotnických potřeb.
Pokud nemáte vysoký krevní tlak ale je vám nad 50 let, svůj krevní tlak byste měli znát. Pokud nechodíte k lékaři pravidelně kvůli jiné nemoci, je vám krevní tlak měřen jednou za dva až pět let, což je málo. Toto vyšetření nebolí a tělo nijak nezatěžuje. Čím dříve se odhalí arteriální hypertenze, tím lépe.
Pokud chcete dbát o své zdraví a mít jistotu, že váš krevní tlak je v normě, můžete si tlak pravidelně měřit v jakémkoliv věku.
Přidat nový komentář