Mykózy jsou nakažlivé (infekční) nemoci, přenosné na různé hostitele. Začínají průnikem podhoubí (mycelia) do rohovinové vrstvy různých tkání.
Běžný výtok slouží především ke zvlhčení pochvy, čistí její prostředí, zabraňuje infekci a pomáhá také jako lubrikant při pohlavním styku.
Kdy se výtok stává zdravotním problémem?
Příčinou vzniku vaginálních výtoků je zpravidla infekce, a to buď způsobená bakteriemi, viry či plísněmi, a nebo mechanickým poškozením rodidel. To, že se jedná o výtok, který značí infekci, pozná žena celkem snadno:
- Výtok nemusí změnit množství, ale vždy se vyznačuje zápachem.
- K tomu se přidávají další potíže – svědění, pálení či bolest intimních míst, buď zvnějšku, nebo uvnitř, třeba při pohlavním styku.
- Výtok také často změní barvu nebo konzistenci, nejčastěji zežloutne či zezelená a stává se hustším nebo je vylučován v podobě hrudek.
Pokud máte svědivý, bělavý, tvarohovitý výtok – jedná se většinou o kvasinkovou infekci, často po léčbě antibiotiky, predispozičně u diabetiček a těhotných. Řešením jsou antimykotika, globule, nebo vaginální krém, možno zakoupit i bez lékařského předpisu v lékárně. Žlutavý, nazelenalý zapáchající výtok – jedná se většinou o bakteriální infekci.
U dětí je každý výtok patologický.
Kdy je vhodné navštívit lékaře?
Pokud máte žlutavý či nazelenalý, zapáchající výtok, přidružené potíže, například bolesti v podbřišku, teploty, nebo pokud se u Vás výtok objevuje opakovaně, je vhodné navštívit gynekologa. Čím dříve je příčina odhalena, tím menší škody způsobí a tím kratší může být léčba.
V případě dívek do 18 let je vhodné navštívit ambulanci dětské gynekologie.
Lékař provede obvyklou gynekologickou prohlídku, dle uvážení je možné ji doplnit kultivačním vyšetřením, nebo ultrazvukem.
Jaké jsou možnosti léčby?
Většinou postačí lokální léčba, někdy je však nutná celková léčba antibiotiky (v případě infekce např. chlamydiemi).