Nejčastěji si lidé kupují v lékárnách léky na bolest proto, aby si pomohli od bolesti hlavy a zubů.
Nejčastěji si lidé kupují v lékárnách léky na bolest proto, aby si pomohli od bolesti hlavy a zubů. Odborníci varují, že tato samoléčeba je vhodná jen tehdy, znáte-li příčinu bolesti.
Tři čtvrtiny lidí zahání bolest hlavy lékem, který lze bez předpisu koupit v lékárně. Při bolestech zubů takto postupuje už jen polovina, zbytek jde k lékaři. Kromě bolestí hlavy si lidé nejčastěji léčí bolesti zad, menstruační bolesti a bolesti kloubů. Odborníci však varují, že samoléčba je vhodná jen v případech, že zná člověk příčinu bolesti. Typickým případem, kdy člověk moc dobře ví, z čeho ho bolí hlava je kocovina, náročnější sportování či jiný fyzický výkon.
Ordinovat si léky by lidé neměli, pokud cítí bolest silněji než kdykoliv předtím. V tom případě by měli podle Marka Hakla z Centra pro léčbu bolesti při Anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně, navštívit lékaře a brát léky až po domluvě s ním. Pokud bolest, kterou již z dřívějška znají, ale nepolevila do tří dnů, by měli také vyhledat lékaře.
Nebezpečné je také tlumit bolest břicha. Bolest totiž může být prvním signálem akutního onemocnění. Tlumení bolesti by tak mohlo vést ke zkreslení průběhu potíží, oddálení zásahu lékařů. Tím pádem může být člověk ohrožen i na životě.
Marek Hakl doporučuje, aby si každý před užitím léku na tlumení bolesti důkladně pročetl příbalový leták. „Většina lidí ho nečte. Ovšem jejich pravým opakem jsou lidé, kteří ho znají nazpaměť a přehled vedlejších účinků je od léku odradí,“ popisuje. Každý lék, tedy i volně prodejný, má vedlejší účinky. To by si měl každý uvědomit. „Lidé se často domnívají, že pokud si mohou něco koupit v lékárně bez předpisu, nemůže jim to nijak uškodit. To ale není pravda,“ dodává lékař. Pokud se například pacient s žaludečními vředy předávkuje léky na bolest, může z prasklého vředu vykrvácet.
Přidat nový komentář