Moč se vylučuje po uvolnění svěrače močové trubice a stažení svalů močového měchýře. Porucha tohoto mechanismu je spojena s inkontinencí.
Kegelovy cviky (laicky zvané Kegelovo cvičení) byly vyvinuté v roce 1948 americkým gynekologem Arnoldem Kegelem. Jejich úkolem je zvýšit sílu a odolnost svalů pánevního dna (svalů v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku). Původně byly cviky doporučovány jen ženám po porodu, dnes i před porodem. Dalším nejčastějším případem, kdy lze cviky s úspěchem využít, je stresová inkontinence – tedy únik moči při zakašlání, smíchu, … Kegelovy cviky na inkontinenci pro ženy se nijak neliší od těch pro muže. Mužům se doporučují při úniku moče po operacích prostaty nebo při poruchách erekce. Cvičit pánevní svalstvo mohou i pacienti s hyperaktivním močovým měchýřem (jeho hlavním projevem je časté močení).
Kegelovy cviky lze nacvičovat buď přímo při močení, nebo mimo něj. Nacvičování spočívá v rytmickém zatínání svalstva, obdobně jako při zadržování moče, a jeho následným uvolňováním. Cvičení by mělo probíhat třikrát denně v intervalu třiceti až čtyřiceti stahů a povolení. Ze začátku by mělo jít o krátké stahy a postupem času se jejich délka může prodlužovat až na deset sekund.
Trénink pánevního svalstva je prvním stupněm v léčbě. Pokud nemá Kegelovo cvičení požadovaný efekt, může lékař přistoupit k předepsání vhodné farmakologické léčby nebo nemocného odeslat k operačnímu zákroku.
Více si o tématu můžete přečíst na stránkách www.musimcasto.cz v sekci Léčba.
Přečtěte si také
Seriál:Koupání v přírodě: Hrozí alergie, průjem, dermatitida
Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu
Pozor: S teplým počasím stoupá výskyt gynekologických mykóz
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář