Vysoce účinná antiretrovirová terapie zřejmě umožňuje přerušit standardní léčbu ...
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Kdy a proč jít na test?
Testy na HIV nikdy nezjišťují přítomnost viru v těle, ale sledují výskyt určitých specifických bílkovin. Těmito bílkovinami jsou protilátky (mezinárodně označované Ab) a antigeny (Ag). Antigeny se začnou v těle objevovat přibližně po třech týdnech od infekce. V této době začínají být detekovatelné testy. Asi o týden později tělo vytvoří tak velké množství protilátek, že antigeny již nejsou detekovatelné. Přibližně po šesti týdnech od infekce antigeny v těle začnou ubývat. Následně začínají být testem zjistitelné protilátky. Jednou vytvořené HIV protilátky nevymizí a lze je vždy testem odhalit. Test však již neumí zjistit, jak dlouhá doba od nákazy uplynula. Základní omezení testu: test by měl být proveden až po uplynutí tzv. imunologického okna. Délka imunologického okna závisí na typu testu (například u slinného testu je třeba dodržet tříměsíční interval), na momentálním zdravotním stavu testované osoby a dalších faktorech.
Mezi nejčastější důvody, které člověka vedou k provedení testu na HIV protilátky patří:
- Trvale rizikové chování. V rámci poradenství lze alespoň doporučit, jak riziko snížit.
- Nahodilé rizikové chování. Vhodné je provedení HIV testu za 2-3 měsíce po rizikovém chování. Po tu dobu je potřeba se chovat bezpečně (sexuální styk pouze s kondomem nebo abstinence).
- Před vytvořením nového partnerského vztahu. Partneři by měli podstoupit vyšetření společně (pokud ten druhý není bez sexuálních zkušeností) a musí si být jisti, že se alespoň 2 měsíce před testem chovali bezpečně.
- Všechny pohlavní choroby a zejména pak infekce s vředovitými projevy (herpes, ulcerace na genitálu, gonokokové infekce, syfilis, chlamydie, mykoplazmata) velmi zvyšují riziko přenosu HIV infekce mezi sexuálními partnery.
Vhodné je provedení HIV testu nejdříve za 2 měsíce, nejlépe kydkoliv po 3 měsících od rizikového chování. Po tu dobu je potřeba se chovat bezpečně (sexuální styk pouze s kondomem nebo abstinence sexuálních kontaktů). Při použití rychlotestu je potřeba vždy dodržet dobu alespoň 3 měsíců od rizika. V případě použití rychlotestu doma si vždy ověřte v návodu, že se jedná o domácí test (v lékárnách jsou v prodeji rychlotesty, které ale nejsou určeny pro pouižítí laikem) a vždy dodržujte návod k použití testu.
Kde se můžu nechat otestovat?
V případě, že se člověk choval rizikově, může o test na HIV požádat svého registrujícího praktického lékaře (ten zná pacientův zdravotní stav a jeho anamnézu nejlépe). Praktický lékař pacientovi vypíše žádanku na laboratorní vyšetření krve, na které označí ta konkrétní vyšetření, která mají být z krve provedena. Pro to, aby byl výsledek sérologického vyšetření krve interpretován správně, je laboratoří odeslán zpět indikujícímu lékaři. Aby testování na HIV mohlo být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, musí být provedeno a vykázáno na konkrétního pojištěnce (tj. je třeba předložit kartičku pojištěnce).
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi lékařem indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření a odběry je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tzn. u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
Můžu se nechat otestovat na HIV anonymně?
Mimo systém veřejného zdravotního pojištění (bez předkládání kartičky zdravotní pojišťovny) lze využít anonymní testování. To probíhá v HIV centrech, checkpointech a dalších místech pro testování HIV. Bližší informace o možnostech testování jako samoplátce (anonymně a někdy i bezplatně) jsou uvedeny např. na www.hiv-testovani.cz nebo https://tadyted.com.
V den testu....
Na test na HIV se nemusíte nijak zvlášť připravovat (před testem nevadí ani snídaně nebo menší oběd, apod.). Je dobré vypít dostatečné množství tekutin, sníží se riziko kolapsu při odběru. Musíte však mít minimálně dva měsíce od rizika, kvůli kterému se necháváte testovat.Před samotným odběrem s Vámi náš pracovník provede předtestové poradenství.
Je pro někoho testování na HIV povinné?
Ze zákona (o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997) je povinné testování na HIV u dárců krve, orgánů, tkání a pohlavních buněk (spermatu, oocytů – ženských vajíček), u těhotných žen a dárkyň mateřského mléka. Těhotné ženy jsou testovány povinně na HIV pozitivitu v rámci vstupní prohlídky v těhotenské poradně. Těhotná žena nakažená virem HIV může infekci přenést na své dítě již během těhotenství, během porodu nebo při kojení. Testování je prováděno s ohledem na bezpečnost matky, dítěte i zdravotníků (a to zejména při porodu).
Ohledně problematiky HIV/AIDS vám mohou poradit na bezplatných linkách 800 144 444 (Národní linka pomoci AIDS) nebo 800 800 980 (nonstop linka AIDS pomoci České společnosti AIDS pomoc).
Člověk může žít s HIV infekcí v těle řadu let, aniž by o tom věděl. Infekce HIV totiž může u zdánlivě zdravého člověka, který je nakažený, probíhat zcela bezpříznakově. Stanovení diagnózy je klíčové pro to, aby byla pacientovi poskytnuta zdravotní péče a potřebná léčba, co nejdříve. Virus HIV napadá a oslabuje imunitní systém nakaženého člověka, a ten je pak náchylnější k dalším onemocněním. Testování na HIV také pomáhá omezit další šíření infekce HIV. Při dodržování léčebného postupu může HIV pozitivní osoba vést plnohodnotný život řadu let.
A jak se před virem HIV chránit?
Nejčastější cestou přenosu je nechráněný pohlavní styk (je přitom snazší přenos z nakaženého muže na ženu než naopak a velmi vysoké riziko je pro pasivního partnera při homosexuálním styku). Často se virus šíří krevní cestou mezi uživateli injekčních drog (při společném užívání jehel, stříkaček i roztoku drogy). Je také vhodné se vyhýbat nedostatečně sterilizovaným nástrojům při provádění některých kosmetických úkonů (tetování, piercing). Riziko, že se člověk infikuje virem HIV, který AIDS způsobuje, lze snížit na naprosté minimum „nerizikovým“ chováním. Jedinou antikoncepční metodou, která před přenosem HIV chrání, je kondom. Existují také léky PrEP proti viru HIV, které se doporučují lidem, co jsou ve zvýšeném riziku nákazy a mohou snížit riziko o 90-94 %. PEP se pak užívají po rizikovém styku, optimálně do 72 hodin po něm. Ale čím dříve, tím samozřejmě lépe. Pokud se začne s touto léčbou do 4 hodin po rizikovém kontaktu, po 4 týdnech trvání léčby se sníží riziko až o 80 %.
Světový den boje proti AIDS
Světový den boje proti AIDS byl vyhlášen v roce 1988 Světovou zdravotnickou organizací. Jedná se o celosvětově významný den, jež slouží k osvětě o smrtelné nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV a v neposlední řadě k uctění památky jeho obětí. Připadá každoročně na 1. prosince.
Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.