Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Výši případného doplatku na konkrétní předepsaný léčivý přípravek je možné orientačně dohledat na webu ministerstva zdravotnictví (Informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění, www.mzcr.cz/Leky.aspx).
Čtěte také: Jak ušetřit náklady za léky?
Ani zde však nenajdete přesnou částku, kterou za konkrétní částečně hrazený léčivý přípravek v lékárně zaplatíte – částka k zaplacení se totiž rovná rozdílu mezi cenou léku a jeho úhradou od pojišťovny, přičemž jen částka úhrady (kterou stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv) je stejná u všech pojišťoven a v každé lékárně. Prodejní cena léku se však může lišit – vypočítává se jako součet ceny výrobce, obchodní přirážky a DPH. Léčivé přípravky mají vždy regulací stanoven horní limit ceny. Je regulována jak maximální cena výrobce (o ní rozhoduje ve správním řízení SÚKL), tak i možná obchodní přirážka, a to v souladu s Cenovým předpisem MZ ČR. O obchodní přirážku se dělí distributor a lékárna.
Do finální sumy se tedy pak promítá cenová politika všech účastníků distribučního řetězce (výrobce, distributora i lékárny). Pokud konkrétní lékárna např. neuplatní maximální možnou marži nebo nakoupí daný léčivý přípravek od svého dodavatele levněji, může v ní být doplatek na lék nižší než jinde.
Čtěte také: Má pacient právo na přepravu s doprovodem, nebo ne?
Proto i v databázi na stránkách ministerstva najdete u konkrétního léčivého přípravku jen částku maximální úhrady zdravotní pojišťovny, nejvyšší možnou cenu v lékárně při výdeji na recept a nejvyšší možný doplatek pacienta, dále průměrnou aktuální cenu v lékárně a průměrný aktuální doplatek pacienta, případně také výši doplatku započitatelného do ročního limitu.
Váš lékař má tedy pravdu, pokud vás pro informaci o konkrétní částce odkazuje na lékárnu. Přímo v lékárně také můžete požádat o vydání jiného než předepsaného léčivého přípravku (ovšem se stejnou léčivou látkou, se stejnou cestou podání a se stejnou lékovou formou), který bude mít nižší doplatek. V mnoha případech takový přípravek existuje a lékárny ho pacientům často samy aktivně nabízejí.
Čtěte také: Náhrada léku lékárníkem
Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP